Zemřel izraelský tajný agent Rafi Ejtan, šéf komanda, které dostalo Eichmanna

Rafi Ejtan

Rafi Ejtan

Foto: ČTK/AP/Sebastian Scheiner

Ve věku 92 let zemřel v sobotu Rafi Ejtan, izraelský špion a vedoucí týmu, který v roce 1960 unesl z Buenos Aires do Izraele válečného zločince Adolfa Eichmanna. Ejtan byl také bývalým šéfem tajné služby Lakam a cvičitelem izraelského vyzvědače v USA Jonathana Pollarda. Byl znám jako "mistr špionáže" a v Izraeli je považován za legendu.

Psalo se datum 11. května 1960, blížila se půl osmá večer. V argentinské metropoli Buenos Aires zastavil v Garibaldiho ulici asi deset metrů od křižovatky vůz. Z jeho posádky vystoupil jeden muž, zvedl kapotu a začal se zabývat motorem. Třicet metrů od něj, mezi mostem a rohem Garibaldiho ulice, stálo druhé auto. Také jeho řidič vypadal, že řeší poruchu.

Ve dvacet nula pět vystoupil z autobusu na nedaleké zastávce Avellaneda muž a zamířil k domku, který se nacházel mezi oběma auty. Když míjel jedno z aut, vystoupil z něj člověk a z boku se k němu připojil. "Momentito."

Vzápětí muže chytil a strhl na zem. Další pasažér chytil zajatého za nohy. Z obou vozů vyskákali členové jejich posádek a během pár vteřin naložili zajatce do jednoho z aut. Oba vozy se rozjely pryč. Nikdo si ničeho nevšiml.

Lapenému muži přelepili ústa páskou, svázali ruce a nohy a na oči nasadili neprůhledné brýle. Když konečně uviděl opět světlo, byl v neznámé vile, kterou si izraelská tajná služba Mosad předem pronajala, a jeho únosci kontrolovali čísla jeho klobouku, obleku, bot i legitimace nacionálně-socialistické strany.

Anna Hydráková s rodiči

Největší masová vražda občanů Československa. Za noc nacisté zabili tisíce Židů

"Jak se jmenujete?"

"Ricardo Klement."

"Ty jizvy na prsou máte z války?"

"Ano."

"Tak jak se jmenujete opravdu?"

"Otto Heninger."

"Byla v SS vaše identifikační čísla 45326 a 63752?"

"Ano."

"V tom případě uveďte své skutečné jméno."

"Adolf Eichmann."

Sedmiramenný svícen, symbol židovství

Izraelci spočítali židy v okolí Trumpa. Na výročí šoa

Komandu, které nacistického válečného zločince a jednoho z hlavních organizátorů holocaustu dopadlo a uneslo z Argentiny, velel Rafi Ejtan.

"Zajmout Eichmanna byla jedna z nejjednodušších operací, které jsem kdy dělal. A to šly do stovek," řekl v roce 2014 v izraelském televizním pořadu "Uvda". "Praštíte chlapa do pravého ramene, otočíte ho levým ramenem k sobě, sevřete mu hlavu do obou rukou, a pak ho strhnete na zem. Přitom jsem ucítil jizvy, které má, a uvědomil jsem si: Je to on. V srdci mi zněla hymna partyzánů: Jsme tady," vyprávěl Ejtan.

Izrael se později Argentině za Eichmannův únos omluvil, ale dopadeného nacistu odmítl vrátit. V roce 1962 byl Eichmann popraven. Šlo o jediný trest smrti vykonaný civilním soudem v dějinách Izraele. A kdo byl muž, který se zásadní měrou podílel na jeho únosu?

V tajných službách od osmnácti

Rafi Ejtan se narodil v roce 1926 v kibucu Ejn Charod ruským sionistickým přistěhovalcům Judith a Noachu Huntmanovým, kteří přišli do tehdejší Palestiny v roce 1923 s třetí vlnou přistěhovalců. V roce 1940 dostudoval střední zemědělskou školu v kibucu Giv'at ha-Šloša, pak pokračoval ve studiích v Londýně, kde získal titul z ekonomie.

V roce 1944, kdy mu bylo osmnáct, se připojil k podzemní židovské armádě Palmach, která původně pomáhala britským jednotkám chránit Palestinu před nacistickým Německem, ale když Britové po vítězství u El-Alamejnu rozhodli o jejím rozpuštění, přešla do ilegality.

Vypálená synagoga ve Svitavách během křišťálové noci.

Hořely synagogy a umírali lidé. Uběhlo 80 let od křišťálové noci

Ejtan se v Palmachu zúčastnil vyproštění židovských přistěhovalců ze zadržovacího tábora Atlit spravovaného Brity a také akce nazvané "Noc mostů", jejímž cílem bylo zničit jedenáct mostů spojujících Palestinu s Emirátem Zajordánsko (jenž byl stejně jako Palestina součástí britského mandátního území) a se sousedními zeměmi Libanon, Sýrie a Egypt. Důvodem bylo přerušit dopravní cesty používané britskou armádou. Podílel se i na zničení britského radaru na hoře Karmel nedaleko Haify. 

V roce 1946 zabil dva členy německé protestantské náboženské sekty Templerů, aby ostatní odradil od příchodu do Izraele. Palmach totiž považoval Templery za spojence nacistů. O svém činu Ejtan prohlásil, že to udělal "pro židovský lid". 

Jiří Kovtun

Dva československé osudy: jeden historik budoval komunismus, druhý emigroval

Během války za nezávislost Izraele v roce 1948 se zúčastnil řady bojů a byl v nich těžce zraněn. Po propuštění z armády nastoupil do izraelské kontrarozvědky Šin Bet a poměrně rychle se stal šéfem operací. Kromě akce zaměřené proti Eichmannovi (zaštítěné už zmíněným Mosadem) vedl v letech 1964 až 1966 operaci proti německým vědcům pracujícím na vývoji raketových zbraní pro Egypt a byl také zapojen do přípravy plánu na likvidaci iráckého jaderného programu, který vyvrcholil v červnu 1981 útokem izraelského letectva na irácký nukleární reaktor v Osiraku.

Aféra Jonathana Pollarda

Od roku 1972 působil v soukromých službách, ale v roce 1978 ho opět povolala izraelská vláda, aby se stal poradcem ministra Menachema Begina v oblasti terorismu. V roce 1981 byl jmenován šéfem průmyslové a vědecké rozvědky Lakam, v které působil až do roku 1985, kdy byla tato výzvědná služba rozpuštěna.

Stalo se to v důsledku jediného vážnějšího lapsu v jeho špionské kariéře, kdy vycvičil a řídil vyzvědače proti spojeneckému státu (údajně neschváleného). Šlo o případ izraelského špiona ve Spojených státech amerických Jonathana Pollarda.

Herschel Feibel Grynszpan krátce po zadržení

Jeho výstřely zažehly křišťálovou noc. Příběh "zapomenutého zabijáka"

Bývalý analytik zpravodajství námořnictva USA Pollard předával Lakamu důvěrné materiály amerických rozvědek o iráckých řízených střelách mířících na Izrael a o vojenských aktivitách arabských zemí. V roce 1985 byl ale v Americe odhalen a o dva roky později odsouzen na doživotí. Podmínečně propuštěn byl až 20. listopadu 2015.

Izrael se dlouho bránil přiznat, že Pollard byl jeho agentem, v roce 1988 to ale připustil a vinu svalil na rozpuštěný Lakam, který prý jednal na vlastní pěst bez souhlasu nejvyšších míst (Mosad o najmutí Pollarda věděl, ale od počátku se od akce distancoval). 

Eva Tolkovsky

Emigrovala před normalizací. Když utíkala z Izraele do Londýna, hroutila se

Po rozpuštění Lakamu Ejtan řídil do roku 1993 státní chemickou korporaci, jež pod jeho vedením expandovala v jednu z největších v zemi. V roce 1992 vyhrál kontrakt na kultivaci největšího kubánského citrusového háje a na základě tohoto vítězství spoluzaložil mezinárodní zemědělskou společnost GMB Grupo BM, v níž zastupoval izraelskou firmu Reesimex. Kromě Kuby GBM obchoduje i v jiných zemích Latinské Ameriky, například řídí zemědělské projekty v Dominikánské republice.

Začátkem roku 2006 založil politickou stranu Gil (Věk), která v témže roce získala sedm parlamentních křesel. Jejím primárním cílem je obrana izraelských důchodců.

"Zapsal se zlatým písmem do dějin"

K Ejtanovu úmrtí se okamžitě soustrastně vyjádřili například izraelský prezident Re'uven Rivlin, premiér Benjamin Netanjahu, současný šéf Šin Betu Nadav Argaman a ředitel Mosadu Yossi Cohen.

Podle Netanjahua byl Ejtan blízkým přítelem jeho rodiny. "Nikdy jsem nemohl soutěžit s jeho inteligencí, vtipem i nekonečnou oddaností k naší zemi a jejímu lidu," uvedl Netanjahu.

"Byl to prvotřídní bojovník a důstojník, který vedl jménem Mosadu nesčetné odvážné operace a komplikované akce, včetně zajetí nacistického zločince Adolfa Eichmanna. O velké většině z nich se nedá mluvit veřejně, ale všechny významně přispěly k bezpečnosti státu Izrael. Do dějin našeho národa se jeho činy zapsaly zlatým písmem," prohlásil šéf Mosadu Cohen.