Mikroevoluce lidstva

Australští vědci přišli s poměrně šokujícím odhalením. Podle nich lidstvo zažívá mikroevoluci. Projevuje se především u novorozených miminek a jak se zdá, přináší celou řadu poměrně velkých změn. 

Podle vědců se totiž rodí čím dál více miminek, kterým v budoucnu chybí zuby moudrosti. To ale není jediná změna, kterou s sebou tato mikroevoluce přináší. Lidé se stále vyvíjejí a podle vědců jde o zcela normální jev. 

„Mnozí si mysleli, že se lidé přestali vyvíjet. Ale naše výzkumy ukazují, že k ukončení vývoje nikdy nedošlo. Naopak. Vyvíjíme se neustále. Dnes možná ještě rychleji, než tomu bylo v posledních 250 letech," uvedl Teghan Lucas, profesor z Flindersovy univerzity v australském Adelaide. 

Spolu s absencí osmiček neboli zubů moudrosti se probíhající mikroevoluce moderních lidí projevuje především v dalších znacích. Stále více miminek se rodí s kratšími obličeji a menšími čelistmi. 

Ke změnám dochází také v oblasti spodních končetin našeho těla, kde se mění celková délka kostí včetně chodidel. 

Nová tepna

Novorozená miminka však mají ještě další vzácnost. V jejich paži se často objevuje tepna navíc. Toto poněkud ohromující zjištění však miminka nijak neohrožuje na životě.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Tento nový a tělu prozatím cizí znak byl označený jako "střední" tepna. Vyvíjí se již v prenatálním stádiu v děloze matky. Podle vědců slouží jako zásobárna krve pro oblast předloktí. Každé třetí novorozené miminko si tento zvláštní znak ponechává po celý život. 

„Jedná se o 'mikroevoluci' u moderních lidí. Střední tepna je dokonalým příkladem toho, jak se stále vyvíjíme, protože lidé narození v nedávné době mají vyšší výskyt této tepny ve srovnání s lidmi z předchozích generací," uvedl Maciej Henneberg, profesor a hlavní autor výzkumu.

Předpokládá se, že těmito znaky bude za 80 let disponovat každé narozené dítě. „Děje se tak v čase, kdy jsme se naučili více používat oheň a zpracovávat potravu," dodal Lucas.

Podle vědců se neustále vyvíjíme a vyvíjet i nadále budeme. K takovým závěrům dospěly díky výzkumům provedeným na mrtvolách lidí, kteří se narodili ve 20. století. Již tehdy byly patrné odlišnosti ve stavbě kostí na horních i dolních končetinách nebo v jejich počtu. 

Jakmile prevalence střední tepny dosáhne 50 % a více, nebude již považovaná za změnu vnitřní anatomie lidského těla, ale stane se zcela normální lidskou strukturou.

Zdroje: evolutionnews.org, news.sky.com, www.sci.news