Paleontologové z Kanadského přírodovědného muzea v Ottawě v Ontariu odhadli, že největší T-rex mohl vážit neuvěřitelných 15 000 kg, takže by byl mnohem větší a těžší než obvyklý školní autobus. Až dosud byl považován za nejtěžšího zaznamenaného tyranosaura exemplář přezdívaný Scotty, který za života vážil 8 870 kg, tedy stejně jako oblíbené auto Volkswagen Brouk. Ale zřejmě je to jinak. Seznamte se s jedincem, který byl ještě jednou tak velký.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Málo fosilií – málo informací

Na Zemi kdysi žilo přibližně 2,5 miliardy T-rexů, ale jen malá část z nich byla díky fosiliím objevena. K dispozici máme pouze 32 fosilií dospělých jedinců, což vědcům poskytlo omezené množství informací, z nichž mohli čerpat. 

Jak zjistil nový výzkum, největší T-rex byl asi ještě o 70 % větší než Scotty. "Jeden exemplář ukazuje, že největší T-rex mohl mít až dvojnásobek Scottyho,“ tvrdí spoluautor studie Jordan Mallon, vědecký pracovník a vedoucí paleobiologického oddělení Kanadského přírodovědného muzea.

Pro to, aby mohli vědci svou domněnku dokázat, kromě prozkoumání všech fosilií vzali v úvahu i počet obyvatel a průměrnou délkou života a zohlednili také rozdíly ve velikosti těla na základě pohlavního dimorfismu (tedy rozdíl ve velikosti mezi pohlavími zvířat v rámci jednoho druhu). A to jim otevřelo novou teorii.

T-rex mohl být dvojnásobný

Na základě všech shromážděných dat pak vědci vytvořili dva modely - jeden s nulovým dimorfismem a druhý se silným dimorfismem. Pokud by byl podle Mallona T- rex dimorfní, mohl vážit až 24 000 kg. „Tento model jsme zavrhli, protože kdyby byl pravdivý, už bychom našli ještě větší jedince," tvrdí Mallon, a dodává, že „na základě těchto údajů byli vědci schopni modelovat růstovou křivku T-rexe v průběhu jeho života a odhadnout, jak velký mohl dospělý jedinec vyrůst.“

Podle Mallona jsou však závěry jen spekulativní, protože dokud se nenajde T-rex, který by byl srovnatelně velký jako ten v modelu, není možné považovat data za relevantní. Mallon však dodává, že přestože se jedná o myšlenkový experiment, je o něm zábavné přemýšlet, protože zkoumání zdůrazňuje, jak náročné je pro paleontology vyvozovat závěry o dinosauřích druzích z velmi omezeného fosilního záznamu.

Více informací zjistíte ve videu zde:

Zdroj: Youtube

"To, co víme o dinosaurech, není vůbec nic moc, protože vzorky jsou tak malé," tvrdí jiný paleontolog obratlovců z univerzity ve Wisconsinu. "V tuto chvíli se ani zdaleka neblížíme potřebné velikosti vzorku, zejména ve srovnání s jinými druhy živočichů. Je však pravděpodobné, že T-rex mohl být mnohem větší, než jednotliví vědci dosud zjistili.“

Představit si T-rexe takové velikosti je opravdu obtížné, ale zřejmě brzy vznikne ideální model.

Většina z nás se s legendárním T-rexem seznámila díky sérii Jurský park z 90. let. Tito obři byli pro lidi tak gigantičtí, že byli všichni rádi, že se již po Zemi nepohybují. Nový výzkum však hranice o velikosti těchto obřích ještěrů posouvá ještě dále.

Zdroje: www.livescience.com, weather.com, dinosaurfactsforkids.com