journalnews.com.ph, www.travelchinaguide.com

V roce 1992 objevil zkušený potápěč Geng Wei z Číny na dně jezera Fuxian zcela náhodně ručně vyráběné kamenné artefakty a kamenné pásy. Naprosto neplánovaně tak objevil velkou pyramidu a ztracené potopené město, které údajně patřilo starověké jünnanské civilizaci z období dynastie Han (206 př. n. l. - 220 n. l.). Později se ukázalo, že podvodní pyramida mohla být postavena před poslední dobou ledovou.

Fuxian má některá nej-

Pokračující výzkum starověkých nálezů vždy ohromoval archeology. Jejich snahou je shromáždit informace o dřívějších civilizacích na Zemi. A jednu takovou objevili ve vodách čínského jezera Fuxian.

Jezero Fuxian se rozkládá na ploše 212 km2 a táhne se přes okresy Chenjiang, Jianchuan a Huaning v provincii Yunnan. Má hloubku 155 metrů, což z něj činí nejhlubší jezero v této provincii, a kromě toho je třetím nejhlubším sladkovodním jezerem v Číně.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Podvodní objev

Geng Wei slyšel o jezeře, kam se vydal na potápění, legendy. Ty tvrdily, že lidé mohou z hor uvidět pod hladinou jezera něco, co připomíná město pod jezerem. A potom to byl právě on, kdo tento jedinečný objev učinil. Pod hladinu se ponořil hned 35krát, aby měl jistotu, a až poté zavolal odborníky z provincie Yunnan. Poté byl proveden pod hladinou pořádný průzkum.

"To, co viděl, bylo zcela mimořádné. Ručně opracované vápence, cesty, budovy, a to jako by objevil podmořský. Nejzřetelnější důkazy o obydlích na dně jezera. Bylo postaveno v době, kdy tam ani žádné jezero nebylo, a to by znamenalo, že mluvíme o době před poslední dobou ledovou," řekl o objevu teoretik antických astronautů Giorgio A. Tsoukalos.

Stavby stejně záhadné, jako jezero samo

Čínský tým podmořských archeologů při průzkumu v roce 2000 nalezl pod vodou dvě velké budovy, které byly postaveny na obrovských kamenných deskách. Stavba připomínala mayská díla. Jedna ze staveb byla podobná koloseu a další zase připomínala pyramidu.

Obě stavby byly přitom vyzdobeny záhadnými rytinami a na první pohled se zdálo, že jsou ještě vyspělejší než egyptské pyramidy.

Jeden kámen nad těmi ostatními ale výrazně vyčníval. Objevil se na něm motiv Slunce, který by dle odborníků mohl být dokonce starší než 1 800 let.

Otazníky nad technologiemi

U podvodního města je velmi těžké odhadnout, jak byly kamenné bloky stavěny na sebe. Nemají mezi sebou mezery a jsou spojeny něčím, co připomíná cement. Dnes se zdá, že jejich instalace je bez speciálního vybavení nemožná. Dvoustupňový vrchol pyramidy byl navíc obložen pískovcem. Ten se však později zřítil a, ale podstava se zachovala. Kromě toho byl nalezen i pevnější vápencový základ. Pyramida mohla být dokonce stejně stará jako egyptské pyramidy a vyšší než některé z nich.

Uhlíkové datování stanovilo stáří potopeného města na 1750 let. Je možné, že stavby pod jezerem postavili lidé z kmene Dian, kteří uměli dobře zpracovávat kovy. Starověké království Dian se později asimilovalo do nové kultury a do roku 109 př. n. l. zaniklo.