Na pohodové procházce

Když si rodina Wilderových vyrazila na procházku na kamenitou pláž, ani v nejmenším nemohla tušit, že o ní budou psát noviny, protože si jejich zvídavá dcerka Lily všimne kamene s divným „obrázkem“, který se stane významným muzejním exponátem. „Tati, podívej se, co jsem našla,“ řekla otci malá Lily. „… pojď to vyfotit!“ A tak ten kámen s tím divným obrázkem tatínek vyfotil a dal na Facebook, protože byl opravdu zvláštní.

Vzápětí ho jeden z jeho příznivců opatřil komentářem s tím, ať rozhodně kontaktuje odborníky. A tak rodina zavolala do Národního muzea Amgueddfa Cymru ve Walesu…

Jedinečná stopa

Když na místo dorazila odbornice na zkameněliny a kurátorka paleontologie Cindy Howellsová, aby místo prozkoumala, byla naprosto ohromená. Ten podivný obrázek byl totiž otisk dinosauří nohy.

„Je opravdu úžasně zachovalý... Je vidět každý detail svalů a místa, kde jsou klouby na noze,“ uvedla ve zprávě muzea Howellsová.

Jde o 220 milionů let starou fosilii. Vědci s jistotou zatím neurčili, kterému druhu prehistorického tvora patří. Dle otisku, který měří 10 centimetrů usuzují, že měřil asi 75 centimetrů, možná i 2 metry. Tento dinosaurus chodil po zadních nohách a lovil malá zvířata nebo hmyz. „Neexistují žádné zkamenělé kosti tohoto 220 milionů let starého dinosaura, ale víme, že podobné stopy v USA zanechal dinosaurus Coelophysis, který se ve Velké Británii nevyskytuje," říká Howellsová.

O nálezu vzácné fosilie vypráví následující video:

Zdroj: Youtube

V muzeu se jménem Lily

Na procházku, kde Lily otisk dinosauří nohy objevila, si rodina vyrazila v zátoce Bendricks nedaleko městečka Barry. Tato oblast je zajímavou lokalitou, kde už dříve vědci objevili nejednu zkamenělinu.

„Mnoho dalších stop nalezených v minulosti v Bendricks Bay s největší pravděpodobností nepochází od dinosaurů, ale spíše od některých plazů krokodýlího typu, kteří tuto oblast také obývali,“ vysvětluje Howellsová a pokračuje: „Tato zkamenělá dinosauří stopa je jedním z nejlépe zachovaných exemplářů z celé Velké Británie. Opravdu pomůže paleontologům získat lepší představu o tom, jak chodili první dinosauři…“

K nálezu se vyjádřila i Lilyina matka Sally: „Byli jsme nadšeni, když jsme zjistili, že se skutečně jedná o dinosauří stopu, a jsem šťastná, že bude převezená do Národního muzea, kde se z ní budou moci těšit a studovat ji další generace.“ Až vědci tuto jedinečnou fosilii prozkoumají a stane se součástí muzejních exponátů, bude mít popisku se jménem této čtyřleté paleontoložky, která se o nález zasloužila.

Zdroje: www.zmescience.com, www.natgeokids.com, www.bbc.com