Největší z moai měří více než 10 metrů a váží více než 80 tun, proto si lze jen stěží představit, jak bylo sochami hýbáno. Pak ale přišel Čech Pavel Pavel a záhadu vyřešil, když sochy rozpohyboval. Kromě toho se lidé také snaží porozumět účelu soch a symbolice, kterou představují. Na toto téma existuje hned několik teorií, z nichž žádná nebyla ani potvrzena, ani vyvrácena.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Tajemství soch vyřešeno – vodní „majáky“

Velikonoční ostrov je také proslulý svými tajemnými písemnostmi, známými jako Rongorongo, které jsou považovány za jednu z největších záhad světa a doposud ještě nebyly úplně rozluštěny. Na téma soch ale byla nedávno vypracována studie, která odhaluje, proč jsou sochy na Velikonočním ostrově umístěny podél pobřeží. Navíc rozmístění soch nemá na první pohled žádnou logiku.

Podle studie vědců v časopise PLOS One umístili dávní obyvatelé ostrova moai kolem vzácných zdrojů sladké vody, respektive sochy tyto skryté vodní zdroje označují.

"Vždy, když jsme viděli obrovské množství sladké vody, viděli jsme obří sochy," říká spoluautor studie Carl Lipo z Binghamtonské univerzity. "Bylo to směšně předvídatelné." Na většině vulkanických ostrovů, a tedy i na Velikonočním, odvádějí sopečné trubky sladkou vodu z podzemí do oceánu. Vznikají tak místa s pitnou vodou, obklopená slaným mořem. Sladká voda je na ostrově omezeným zdrojem, proto je natolik cenná.

Záhada vyřešena

Když vědci pobřežní vodní zdroje lokalizovali, našli je právě v blízkosti soch moai, nebo plošiny, na kterých byly sochy umístěny. Přítomnost sladkovodní skvrny byla nejsilnějším indikátorem toho, kde se na Velikonočním ostrově nacházela hlava moai. V době, kdy sochy vznikly, musel Velikonoční ostrov uživit 17 500 obyvatel. Jejich řemeslná zručnost byla až zarážející, takže skutečně byli schopni přepravit gigantické sochy i na větší vzdálenosti, nehledě na to, že je dokázali i vytesat. Prostorová analýza moai a ahu na ostrově se tedy zdá být v souladu se starověkými studnami a pobřežními sladkovodními vývěry. Stejná studie pak i vyvrátila dlouho zastávanou představu, že obyvatele ostrova postihl ekologický kolaps, který vedl k válkám a následnému rozpadu společnosti.

I tato teorie má však některé odpůrce, přímo v řadách vědců.

Zdroje: www.mentalfloss.com, www.smithsonianmag.com