Kočce na pitevním stole chybí hlava a ocas a má rozpárané břicho. Což je typická "obchodní značka" zvířecího rozparovače, prozrazující jeho chirurgické schopnosti. "Je to jednoznačně jeho oběť," sdělil Jenkins reportérovi AFP.

Podle Jenkinse odpovídají řezy, které oddělily hlavu a ocas od těla, obvyklé pachatelově praxi, stejně jako zranění v oblasti kočičího žaludku. "Měli jsme tu mrtvé kočky, které se s touhle ve všech oblastech shodovaly," cituje šéfa záchranné zvířecí stanice AFP. Srovnávacího materiálu má přitom Jenkins k dispozici dost: Hon na bestiálního zabijáka koček probíhá už od září roku 2015.

Croydonský rozparovač

Jenkins se začal případu kočičího vraha věnovat spolu se spoluzakladatelkou stanice Boudickou Risingovou poté, co se dozvěděl o sérii podezřelých úmrtí koček z místních médií. Oslovili veterináře, majitele zvířat i obyvatele daných oblastí a sestavili mapu i časový plán zachycující průběh útoků.

Svá zjištění poté postoupili policejnímu velitelství Scotland Yardu, které zahájilo své vlastní šetření. Případu se začala věnovat také britská Královská společnost pro prevenci krutosti na zvířatech, což je největší britská charitativní organizace zaměřená na zvířecí životní podmínky.

V prostředí sociálních sítí včetně facebookových stránek Jenkinsovy záchranné stanice se sériovému zabijákovi koček přezdívá ponuře "Croydonský kočičí rozparovač" (Croydon Cat Ripper) podle města Croydonu v jižním Londýně, kde poprvé udeřil a kde také neustále operuje. Na sociálních sítích se po každém jeho útoku objevují vzpomínkové posty věnované umučeným kočkám i stále sílící výzvy k dopadení pachatele.

"Jsi jenom hnusný kus špinavého lidského odpadu, který má radost z toho, že páchá zvrácenosti. Budeš dopaden," slibuje jeden z komentářů pachateli.

Na twitterovém účtu Jenkinsovy záchranné stanice se 13. prosince objevila výzva sdružení PawsForAll ("Packy pro všechny", jde o sdružení pomáhající zvířatům), aby každý, kdo má nějaké informace o vraždění zvířat v Británii, nejen koček, ale i lišek, labutí, morčat, králíků, ptáků a podobně, své podezření oznámil.

"Zřejmě jde o jednoho pachatele. Pomozte uchovat své domácí mazlíčky v bezpečí a dávejte pozor na volně žijící zvířata ve vašem okolí," stojí ve výzvě, v níž PawsForAll vypsala na informace vedoucí k dopadení pachatele odměnu ve výši ve výši 10 tisíc liber (přibližně něco přes 290 tisíc korun).

Hon na vraha

Jenkins a Risingová určili během uplynulých dvou let na základě mapování kočičích pozůstatků vzorec zabijákova chování. Zjistili, že kočky nejen zabíjí, ale jejich mrtvá těla často záměrně aranžuje do blízkosti škol nebo do veřejných parků, někdy dokonce pod okna jejich majitelů. Také zjistili, že smrt koček nastává většinou v důsledku tupého úderu a následného traumatu.

V síti podezřelých na nějakou dobu uvízl muž, který obchodoval se zvířecími lebkami, ale nakonec se to ukázalo jako falešná stopa. "Jeho podnikání sice bylo divné, ale striktně řečeno nebylo protizákonné, protože ty lebky dovezl z Číny," podotýká Jenkins.

Na základě informací, které se doposud podařilo shromáždit, zveřejnila Jenkinsova organizace pravděpodobný zabijákův profil: "Věříme, že jde o bílého čtyřicátníka, vysokého asi metr osmdesát, který buď vyrůstal, nebo v současnosti žije v Croydonu," uvedla Boudicca Risingová s odkazem na to, že pachatel se zřejmě snadno pohybuje po předměstí a že dané prostředí dobře zná.

Podle docenta pro forenzní psychologii z nottinghamské univerzity Vincenta Egana je kočičí rozparovač kvalifikovaný, metodický a vyzná se ve forenzních vědách a v policejních postupech, což mu zatím umožňovalo vyvarovat se chyb vedoucích k jeho případnému odhalení.

"Pachatel musí být schopen zvíře přilákat, chytit a zabít, a přitom se nenechat poškrábat ani pokousat... Pak ho musí navíc rozčtvrtit na několik dílů, vystavit na místech, kde bude vidět, a to vše tajně a v tichosti," popsal agentuře AFP zabijákovy "schopnosti" Egan.

A zatímco se seznam umučených koček neustále rozrůstá, policii začíná trápit ještě jedna závažná otázka, která se s postupujícím časem stává stále naléhavější: Jde o první krok - jakýsi "výcvik" - někoho, kdo se připravuje zabíjet lidi?

"Existuje známá vazba mezi sériovými vrahy a jejich dřívějším ubližováním zvířatům. Když se podíváte do jejich minulosti, zjistíte většinou, že právě tak začínali. Otázka tedy zní: kdy ho přestane bavit tohle a jeho činnost přeroste v útoky proti lidem, konkrétně proti zranitelným ženám a dívkám?" vznesl v rozhovoru s televizí Sky News znepokojivý dotaz detektiv Andy Collin, který vede policejní vyšetřování tohoto případu.