Selfies na kávové pěně získávají v Praze na popularitě, zaujala i Jackieho Chana

Jaroslav Krupka | 28. 6. 2018
Marek Adam s Jackie Chanem
Vlastnímu selfie na kávové pěně neodolal ani publicista Petr Koubský
Na kávové pěně nemusí být jen jeden obličej

Kavárna Selfie Coffee v pražské Vodičkově ulici měla včera neobvyklou návštěvu. Zastavil se v ní slavný herec, režisér a mistr bojových umění Jackie Chan, který v Praze právě natáčí. "Náhodou šel kolem i se svou paní, ten nápad ho upoutal. Bral si na nás kontakt, prý by rád rozjel taky něco takového," pochlubil se spolumajitel kavárny Marek Adam.

Zhruba před dvěma a půl lety navštívil Marek Adam s přítelkyní Michalou Karpjakovou o dovolené Singapur a ve starobylé čtvrti Haji Lane narazili i na kavárnu Selfie Coffee. Ta vznikla už v roce 2015 a mezinárodně se proslavila jako první restaurační podnik, v němž si můžete objednat kávu s vlastním selfie portrétem na pěně. Oba partneři okamžitě věděli, že by chtěli něco takového i v Praze.

Selfies na kávové pěně získávají v Praze na popularitě, zaujala i Jackieho Chana
Ekonomika

Selfies na kávové pěně získávají v Praze na popularitě, zaujala i Jackieho Chana

"Začali jsme jednat s výrobci tiskáren, které to umožňují. Jeden sídlí v New Yorku - oslovili jsme ho, ale odepsal nám, že Praha a potažmo Evropa je pro ně absolutně nezajímavý trh, protože je příliš malá. Tak jsme se zkontaktovali s výrobcem přímo v Singapuru, zhruba rok jsme jednali o smlouvě, a nakonec jsme od něj stroj získali i s exkluzivitou pro Českou republiku na období dvou let," prozradil Dotyku Adam.

Kavárna v Singapuru vám prodá kávu s vaším vlastním obličejem na pěně
Publicistika

Kavárna v Singapuru vám prodá kávu s vaším vlastním obličejem na pěně

Základ pro selfie na kávě tvoří hustá pěna, kterou musí barista krouživým pohybem vyhladit do lesku a současně nechat zmizet všechny bublinky. Zákazník si pak může vybrat, jestli se nechá vyfotit přímo v kavárně speciálním fotoaparátem, jenž je navržen speciálně pro tuto potřebu, nebo zda použije nějaký svůj starší, už pořízený snímek, který zašle do kavárny na mail. "Lepší je nechat se vyfotit u nás, protože tu máme pro ty účely ideální světlo a tiskárna na pěně lépe zobrazí všechny detaily," konstatuje Adam.

Následuje obvyklá příprava kávy s důrazem na kvalitní pěnu, do níž stroj dodaný ze Singapuru otiskne portrét potravinářskými barvami. Singapurská kavárna nabízí fotky dokonce barevné, její pražská nápodoba dává přednost snímkům černobílým v kávovém odstínu, protože podle Adama lépe zvýrazňují charakter tohoto nápoje. "Barevné fotky vypadají příliš uměle, a když si kávu zamícháte, vyjde z nich rozplizlá duha," konstatuje Adam.

V Praze oba partneři začali loni v září kávovým stánkem na Hlavním nádraží, kde si během tří týdnů ověřili, že tahle novinka lidi zajímá. Od října pak už aktivně hledali prostor pro vlastní kavárnu v centru. Ve Vodičkově se uchytili zhruba před dvěma měsíci. "Denně k nám zajde zhruba kolem stovky lidí, k večeru máme plno a počet návštěvníků se v průběhu doby zvyšuje," říká Adam.

Kavárna si podle jeho slov na svůj provoz od začátku vydělá, Adam sám si však vedle ní ponechává i původní profesi, kterou je pojišťovnictví. Vlastní podnik obou partnerů tak spravuje zejména jeho přítelkyně, která je absolventkou hotelové školy. I Adam ale absolvoval kvůli kavárně baristický kurs a pořádnou "nalejvárnu" dostal podle svých slov i od přítelkyně. "Všechno jsem se učil od začátku."

Vzácná fotka Marylin Monroe s Jacqueline Kennedyovou? Jen rafinovaný podvrh
Publicistika

Vzácná fotka Marylin Monroe s Jacqueline Kennedyovou? Jen rafinovaný podvrh

Selfie Coffee je také docela poptávanou atrakcí na nejrůznějších eventech, golfových turnajích, firemních večírcích, ale i na soukromých oslavách nebo svatbách, takže polovinu byznysu mladých podnikatelů dnes představuje objíždění těchto akcí.

Pár se dále přihlásil se svým nápadem do soutěže pro začínající podnikatele Rozjezdy mobilního operátora T-Mobile a získal druhé místo. To pomohlo získat kavárně další akce, například se o uplynulém víkendu prezentovala na přehlídce inovací Prague Maker Faire na pražském Výstavišti, kde byl T-Mobile partnerem. Akci navštívilo poměrně dost odborníků z marketingové branže, kteří kávě s vlastním portrétem neodolali a její snímky pak dál šířili v sociálních sítích.

Zpřístupňují nevidomým umělecká díla. Získali za to Českou cenu za PR
Publicistika

Zpřístupňují nevidomým umělecká díla. Získali za to Českou cenu za PR

Jak říká Adam, právě tato forma doporučení funguje nejlépe. "Lidé si o nás řeknou, sdílejí fotky s kávou se svým portrétem, a to přivádí další zákazníky."

Vedle Jackieho Chana si cestu do kavárny našlo i dost místních populárních osobností, například zpěvák Marek Ztracený, zpěvačka Kamila Nývltová, modelka Hana Mašlíková a další.

Protože jedna kavárna přestává páru stačit, začíná jednat o možném otevření dvou dalších míst ve velkých krajských městech, která by fungovala pravděpodobně na principu franšízy. "Během roku bychom chtěli mít celkem tři pobočky," uzavírá Adam.

Tagy Hana Mašlíková Jackie Chan Kamila Nývltová káva Marek Ztracený New York Praha selfie Singapur T-Mobile