Velké sucho v Texasu odhalilo stopy dávných dinosaurů starých více než 100 milionů let.

Sucho v Texasu odkrylo stopy obřího prehistorického predátora

Několik dinosauřích stop patřících dinosaurovi Acrocanthosaurus bylo nedávno objeveno ve státním parku Dinosaur Valley na severozápadě Texasu. Důvodem byla rozsáhlá sucha, která způsobila, že řeka protékající středním Texasem téměř úplně vyschla. A úchvatný nález byl na světě.

Otisky dinosaura rodu Acrocanthosaurus byly objeveny v téměř zcela vyschlé řece Paluxy. Patnáctimetrový, sedm tun vážící tvor, kdysi obýval tuto oblast před více než 113 miliony let. Tyto údaje potvrdil sám státní park.

Sucho odhalilo asi 60 otisků akrokantosaura, celkem se odhaduje 140 stop dinosaura, uvedli vědci.

"Většina stop, které byly v poslední době odhaleny a objeveny na různých místech řeky v parku, skutečně patří Acrocanthosaurovi," uvedla mluvčí parku Stephanie Salinas Garciaová.

Byl stejně smrtící jako T-Rex

Stopy po Acrocanthosaurovi nebyly viděny od roku 2000. Byly totiž důkladně skryty pod vrstvami vody a sedimentů, ačkoli návštěvníci mohou podle webových stránek parku občas vidět i jiné dinosauří stopy. Záleží vždy na povětrnostních podmínkách.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Objeveny byly také otisky sauroposeidona, 20 metrů dlouhého tvora, který kdysi v dospělosti vážil asi 48 tun. Odborníci se domnívají, že právě akrokantosaurus se stal kořistí sauroposeidona, což vysvětluje, proč byly jejich otisky objeveny společně.

Několik států v USA se potýká s extrémním suchem, které se stupňuje jako důsledek všech probíhajících klimatických změn.

Poklesy hladin vody v klíčových vodních nádržích přiměly federální vládu zasáhnout a vydat rozhodnutí o omezení spotřeby vody, které se dotkne Arizony, Nevady a Mexika.

V Texasu se téměř všechny oblasti státu "Osamělá hvězda" potýkají s velkým suchem. Právě to následně způsobuje vysychání většiny vodních zdrojů.

Snižující se hladina vody odhalila kromě otisků dinosaurů i další nálezy. V jezeře Mead byly při poklesu hladiny vody během dlouhotrvajícího sucha objeveny lidské ostatky nebo loď z druhé světové války.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

www.nytimes.com

www.thoughtco.com