Rudolf Hrušínský: Za Adélu dostal zvláštní honorář, který ho přivedl k euforii

Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský

Foto: Youtube

Role požitkářského komisaře Ledviny v komedii Adéla ještě nevečeřela byla pro Rudolfa Hrušínského jako stvořená. Populární herec byl milovníkem piva i ve skutečném životě, a tak si natáčení užíval doslova "plnými doušky".  

Rok 1977 pro Hrušínského znamenal velký návrat na filmové plátno po čtyřletém zákazu. Kromě "Adély" tehdy natočil i dalších pět filmů, a navíc si stihl zahrát také v jednom studentském projektu a v televizní inscenaci. Konečně mu skončilo období trápení, výhrůžek a finanční nejistoty. Za jediný natáčecí den Hrušínský dostával 800 Kčs, což byly ve své době velké peníze, o které si hned tak nějaký herec říci nemohl.

Nataša Gollová jako Sirael ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař

Nataša Gollová: Nešťastná volba životních partnerů ji přivedla do neštěstí

Natáčení veselohry Adéla ještě nevečeřela bylo Hrušínskému obzvláště příjemné, protože při něm mohl přímo před kamerou popíjet zlatý mok a pojídat buřty. S pivem byl tenkrát také vyfocen; fotografie natolik zaujala ředitele jednoho pivovaru, že se odvážil Hrušínského zeptat, zda by ji nemohl použít do firemního kalendáře. Herec souhlasil, ovšem pod podmínkou, že mu ředitel pošle nějaké pivo k Vánocům.

Ladislav Pešek v pohádce Obušku, z pytle ven!

Herec Ladislav Pešek: Konflikt s nacistou mohl zapříčinit tragédii

O Vánocích ho pak čekalo překvapení: pivovar nechal u Hrušínských vyložit rovnou plnou avii. "To byl ten nejlepší honorář, jaký jsem kdy dostal," vzpomínal později Hrušínský s úsměvem.

Nebylo to však jen pivo, které si herec pravidelně dopřával. Ačkoli měl za sebou několik infarktů, nedokázal si odepřít štamprli vodky a nevzdal se ani cigaret. "Říkával, že cigárko bez vodky by bylo jako Prodaná nevěsta bez Mařenky," citoval Hrušínského jeho kolega Vítězslav Jandák.

Sám herec přisuzoval infarkty přílišnému pracovnímu vytížení; byly doby, kdy neměl čas ani na spaní, spánkový dluh doháněl v autě během cest z natáčení do divadla. Je možná až zázrak, že se dožil 73 let.

Akční letáky