Skutečný příběh Robinsona Crusoe: Pobyt na ostrově drzému muži zachránil život

Nataša Slánská | 20. 5. 2020
Alexander Selkirk si čte Bibli ve své chatrči na opuštěném ostrově.
Alexander Selkirk opouští ostrov s anglickými námořníky.
Robinson Crusoe se v mnohém podobal Selkirkovi.

Dobrodružný román o Robinsonu Crusoe patří k nejslavnějším bestsellerům všech dob. Spisovatel Daniel Defoe jej sepsal na základě vyprávění námořníka Alexandera Selkirka, který strávil o samotě na vzdáleném ostrově celé čtyři roky a čtyři měsíce. Jeho příběh je neméně poutavý než kniha.

Alexander Selkirk (1676–1721) se odmalička cítil přitahován mořem, a tak nepřevzal po otci řemeslo obuvníka, ale nechal se najmout na loď Cinque Ports pod vedením kapitána Thomase Stradlinga.

Když v září roku 1704 Cinque Ports připlula k ostrovu Más a Tierra vzdáleného 670 km od pobřeží dnešního Chile, Selkirk měl už dostatečné mořeplavecké zkušenosti. Kapitán chtěl na ostrově jen doplnit pitnou vodu a pokračovat v plavbě, ale Selkirk ho přesvědčoval, že je plavidlo ve špatném stavu a potřebuje opravit. Dohadování vyústilo v hádku, ve které mladý námořník umanutě prohlásil: "To radši zůstanu tady na ostrově, než abych se plavil na potápějící se lodi."

Stradling ho vzal za slovo, předal mu mušketu, sekyru, nůž, hrnec, povlečení, pár svršků a Bibli, vystrčil ho na pevninu a zpět na loď ho už nepustil. Selkirk v té chvíli litoval, že se proti kapitánovi postavil, další události však ukázaly, že si vlastně zachránil život.

Cinque Ports totiž zanedlouho ztroskotala u břehů ovládaných Španěly. Námořníci, kteří přežili, padli do zajetí a byli drženi v příšerných podmínkách ve vězení v peruánské Limě.

Vzpoura na lodi Bounty. Uprostřed oceánu se střetly dvě vyšinuté osobnosti
Publicistika

Vzpoura na lodi Bounty. Uprostřed oceánu se střetly dvě vyšinuté osobnosti

Osamocený život na ostrově se nicméně také netvářil jako výhra v loterii. Naštěstí pro Selkirka zdejší příroda nabízela spoustu jedlých darů: na pobřeží se pářili lvouni, v mělkých vodách se daly lovit langusty a ve vnitrozemí se pásly divoké kozy, které námořník využil i pro mléko a vlnu. Zeleninovou přílohu mu poskytla divoce rostoucí vodnice a různé druhy salátů, říz jídlu dodala zrnka pepřovníku.

Selkirk si postavil chatrč, vyrobil si provizorní kalendář, každý den si četl v Bibli a zpíval žalmy. Díky tomu neztratil pojem o čase a nezapomněl jazyk. Dvakrát na obzoru zahlédl loď a domníval se, že se blíží jeho záchrana, ale obě plavidla patřila Španělům, do jejichž spárů upadnout nechtěl. Teprve napotřetí, po čtyřech letech a čtyřech měsících života v naprosté izolaci, Selkirk ostrov opustil na anglické lodi Duke.

O jeho nevšedním příběhu se brzy dozvěděla celá Anglie. Když v roce 1719 Daniel Defoe vydal knihu Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku, čtenáři si všímali podobnosti mezi hlavním hrdinou a Selkirkem. Kniha se však v mnohém liší: je zasazena do tropické oblasti Brazílie, vystupují tu kanibalové a Pátek. Defoe se zřejmě inspiroval různými zdroji.

Tagy Alexander Selkirk Anglie Bible Brazílie Daniel Defoe Chile Lima Máza York