Odborníci přišli s varováním, že Evropě hrozí tepelná "klimatická" apokalypsa. Důvodem jsou možná až příliš extrémní teploty, které čím dál častěji sužují náš svět.

Vědci definovali blížící se apokalypsu

Teploty by mohly dosáhnout rekordních hodnot v 15 regionech na jihozápadě země, kde hasiči již nyní bojují s požáry a tisíce lidí se musí evakuovat. Ničivé ohně ve Španělsku, Portugalsku a Řecku donutily k útěku další tisíce lidí.

Rekordní teploty se očekávají také v některých částech Velké Británie. Právě tam bylo poprvé v historii země vyhlášeno "červené varování" před extrémními vedry. Lesní požáry ve Francii donutily k útěku více než 24 000 lidí. Pro evakuované osoby byly zřízeny nouzové přístřešky.

Obzvláště těžce byl zasažen Gironde, oblíbený turistický region na jihozápadě země, kde požáry zničily více než 14 000 hektarů půdy.

Jean-Luc Gleyze, prezident regionu Gironde, řekl, že požáry se v La-Teste-de-Buch a Landiras stále rozrůstají kvůli horkému a větrnému počasí, které hasičům ztěžuje jejich zvládnutí. "Musíme bojovat s ohněm, který se rozrůstá a někdy se dostává velmi, velmi vysoko," řekl.

Vlna veder vyvolala varování před tím, co jeden z meteorologů popsal pro tiskovou agenturu AFP jako "apokalypsu veder" v některých oblastech jihozápadu země. Vlna veder zasáhla i další oblasti Francie. Ve městě Brest v severozápadní Bretani dosáhly teploty 40 °C, což je mnohem více, než je obvyklý červencový průměr.

Takto jsme si ji nepředstavovali a nejsme připraveni

Rekordní teploty byly zaznamenány v mnoha městech Francie, uvedl národní meteorologický úřad.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ve Španělsku a Portugalsku bylo přičítáno horku více než 1 000 úmrtí. V severozápadní španělské provincii Zamora, kterou zasáhl ničivý požár, bylo v pohoří Sierra de la Culebra nalezeno tělo pastýře.

Teploty v Portugalsku dosáhly rekordních 47 °C, což je nejvyšší červencový rekord vůbec.

Podle národního meteorologického úřadu IPMA zůstává třetina pevniny stále v extrémním riziku požárů. Důvodem je prakticky všude silné nebo extrémní sucho. Stovky lidí byly evakuovány, úřady se snaží zabránit opakování roku 2017, kdy při požárech zahynulo 66 lidí.

Pokud se teploty budou neustále zvyšovat a následné požáry budou i nadále sužovat naši planetu, je podle Červeného kříže nutné se připravit. Nachystat si alespoň dvoutýdenní zásoby vody, jídla a léků pro případ, že by lidem bylo znemožněno opustit své domovy. Pro případ, že by se předpověď této klimatické apokalypsy stala skutečně realitou.

Zdroje:

www.grunge.com

punchng.com

priceofoil.org