Cândido Godói: Vesnice dvojčat nemá s pokusy lékaře z Osvětimi nic společného

Redakce | 12. 12. 2019
Doktor Smrt z Osvětimi se totiž v Brazílii skrýval.
Někteří historikové spekulují, že za fenoménem možná stojí Josef Mengele.
Fenomén dnes vědci jednoznačně připisují genetice.

Na jihu Brazílie poblíž argentinských hranic leží nenápadná vesnička Cândido Godói. Svět by o ní zřejmě nikdy neslyšel, kdyby tu nedocházelo k podivnému fenoménu: rodí se tu desetkrát více dvojčat, než je v zemi obvyklé. Někteří historici dávají jev do souvislosti s nacistickým doktorem Mengelem, který se v Brazílii skrýval před spravedlností.

Ačkoli byl Josef Mengele původně lékařem, své pacienty častěji zabíjel než uzdravoval. Ambice v oblasti lékařského výzkumu ho zavedly do koncentračního tábora v Osvětimi, kde dostal volnou ruku rozhodovat o životě a smrti židovských vězňů a využít je jako pokusné králíky. Jeho experimenty, prováděné bez jakýchkoli vědeckých podkladů a bez jakékoli anestezie, často končily smrtí oběti. Středem Mengeleho zájmu byla zejména jednovaječná dvojčata.

Masakr amerických letců na Konopišti: Viník nikdy nebyl dopaden a potrestán
Magazín

Masakr amerických letců na Konopišti: Viník nikdy nebyl dopaden a potrestán

Osvětimští dozorci už věděli, že jakmile z transportu vystoupí dva shodně vypadající sourozenci, mají je okamžitě přivést k Josefu Mengelemu. Německý pseudolékař byl dvojčaty doslova fascinován. Podle některých zdrojů se zabýval myšlenkou, zda by bylo možné počet dvojčat v populaci navýšit, aby se árijská rasa mohla rozrůstat rychlejším tempem.

Kdyby byl Mengele navštívil brazilskou vesnici Cândido Godói, byl by se jistě ocitl v jakési osobní pokřivené verzi ráje. Místní ženy totiž rodí dvojčata v 10 procentech případů, zatímco Brazílie jako celek vykazuje porodnost dvojčat statistikou 1,13%. Většina obyvatel je navíc blonďatá a modrooká. Ke zklamání všech lovců senzací je však více než pravděpodobné, že Mengele v Cândido Godói nikdy osobně nebyl a k navýšení počtu dvojčat ve vesnici nijak nepřispěl.

Fenoménem se v nedávných letech podrobněji zabývala brazilská genetička Ursula Matte, která zjistila, že dvojčata se v Cândido Godói v neobvyklém množství rodila už okolo roku 1930. Místní obyvatelé se sem přistěhovali z Německa a Polska dávno před nástupem Hitlera k moci a založili zde vlastní komunitu, která dodnes udržuje zvyky původní kultury.

Vzpoura vězňů od plynových komor v Osvětimi: Nevydrželi a vrhli se na dozorce
Magazín

Vzpoura vězňů od plynových komor v Osvětimi: Nevydrželi a vrhli se na dozorce

Ursula Matte poukázala na fakt, že většina přistěhovalců pocházela z německého regionu Hunsrück, který se rovněž vyznačuje vyšší porodností dvojčat. Omezená genetická základna malé a uzavřené skupiny kdesi v amazonském pralese pak vykonala své: gen podporující vznik dvou plodů naráz se v místní populaci objevuje častěji.

Brazílie navíc nebyla Mengeleho první volbou. Až do roku 1960 žil nacista celkem nerušeně v Argentině pod svým vlastním jménem a živil se jako tesař a obchodní zástupce. Teprve zatčení jeho někdejšího "kolegy" Adolfa Eichmanna v Buenos Aires ho donutilo k útěku. Nějakou dobu se skrýval v Paraguayi a do jižní Brazílie odešel teprve v roce 1963. Ze strachu z prozrazení se často stěhoval a na své původní povolání lékaře nijak nepoukazoval, natož aby ho vykonával. Nakonec, praxe za sebou moc neměl - v Osvětimi se naučil pacienty spíš mučit a usmrcovat.

Od roku 1972 Mengele trpěl zdravotními problémy, které o čtyři roky později vyústily v mozkovou mrtvici. Druhá následovala v únoru 1979, když byl na návštěvě u přátel v brazilském Sao Paulu a šel si zaplavat do moře. Nedokázal se už vrátit ke břehu a zemřel následkem utopení.