Časová schránka byla objevena během výměny mostu Ruthven Road Bridge na okraji města Kingussie v národním parku Cairngorms ve Skotsku.

Dělníci našli ve starém mostě zazděnou truhlu

Nalezená "kapsle" neboli kovová krabice o velikosti krabice od bot, byla objevena hluboko uvnitř pilíře mostu na jižním břehu řeky Spey.

Odhaduje se, že do konstrukce mostu byla umístěna při jeho původní stavbě. Robert Ogg, oblastní ředitel společnosti Morgan Sindall pro infrastrukturu, řekl: "Je fascinující, že tyto předměty ležely v konstrukci mostu 121 let. Změny, ke kterým došlo od doby, kdy tam byly umístěny, jsou mimořádné. Když si uvědomíte, že tehdy po mostě jezdili koně, máte představu, jaká doba uplynula."

Truhla však není jediným nálezem, který se při přestavbě podařilo objevit. Obsahovala i další významné artefakty.

Popsaný papír a záhadná tekutina

Zazděná truhla obsahovala složené noviny s datem 22. září 1894, papírový svitek a láhev záhadné tekutiny. Tu se nakonec podařilo identifikovat jako whisky. Nalezené předměty byly předány pracovníkům Highland Folk Museum v Newtonmore, kteří ihned zahájili proces zkoumání a konzervace. "Ve spolupráci se základní školou v Kingussie jsme vlastně vytvořili naši vlastní časovou kapsli, která, jak doufáme, vydrží stejně dlouho," uvedli.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Konvernérka Rady Highlandu, radní Isobel McCallumová, navštívila místo nálezu, aby se podívala, kde byly historické předměty vykopány, a následně pomohla žákům ze základní školy Kingussie kapsli zakopat. "Všichni žáci, kteří se zúčastnili výuky, si uvědomili, že je to pro ně důležité. Je to fascinující objev a spojuje komunitu s lidmi, kteří byli v roce 1894 poblíž, aby viděli, jak se časová kapsle zakopává. Časové kapsle se ukládají s vědomím, že budou v budoucnu nalezeny a otevřeny. Žáci, kteří dnes zakopávají svou kapsli, mohou spekulovat, kdy bude v příštích letech objeven jejich vlastní kus historie."

Jednokolejný silniční most se klene přes řeku Spey a spojuje silnici B970 a obce za ní s městem Kingussie a hlavní silniční sítí.

V rámci projektu v hodnotě 622 000 liber bude vyměněna nosná konstrukce stávajícího mostu. Cílem je zajistit bezpečnou silniční dopravu bez hmotnostních omezení. Kamenné zděné opěry a pilíře budou zachovány a v případě potřeby opraveny, aby mohla být instalována nová nosná konstrukce. Důvodem rekontrukce bylo razantní zhoršení stavu mostu v průběhu několik let a možné ohrožení těch, jež po něm projíždí.

Zdroje:

www.scotsman.com

www.bbc.com

www.heraldscotland.com