Tento nový a jedinečný objev by mohl napovědět více o tom, jak se chová a reaguje skutečná černá díra. 

Vědci v laboratoři vytvořili miniaturní černou díru a zůstali v šoku

Nápověda o tom, jak se ve skutečnosti chová zatím nepolapitelné záření, které černá díra vyzařuje, je tak blíž, než se na první pohled mohlo zdát. 

Díky vytvoření "umělé" černé díry pak vědci vytvořili také Hawkingovo záření. Soubor částic vytvořených během poruch kvantových fluktuací, které vytvářejí zlomy časoprostoru skutečné černé díry. 

Aby vědci miniaturní černou díru ve své laboratoři vytvořili, použili řetězce atomů. Ty pak uspořádaly do jednoho souboru. Tento objev jim může pomoci lépe pochopit, jak černá díra ve skutečnosti funguje. 

Cílem je také najít vysvětlení, proč vzniká napětí mezi dvěma, prozatím nespojitelnými systémy, které se k pochopení vesmíru používají. Řeč je o teorii relativity a kvantové mechanice. Zatímco teorie relativity vysvětluje gravitaci jako spojitou nádobu prostoru a času, kvantová mechanika používá k vysvětlení určitých částí matematiku pravděpodobnosti.

Reagovala naprosto nečekaně

Aby však teorie o kvantové gravitaci byla jednotná, musí se také vytvořit teorie, která bude ve všem za jedno. Laicky řečeno, tyto dvě známé teorie spolu musí začít vycházet. K tomu vědcům může pomoci právě miniaturní černá díra.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Černé díry jsou totiž poměrně extrémní objekty, vyskytující se ve vesmíru a disponující obrovskou hustotou. Ta způsobuje, že do určité vzdálenosti od jejich středu není žádná rychlost dostačující pro únik. A to ani rychlost světla. 

Tyto fluktuace však může přerušit pouze horizont událostí, během něhož se uvolňuje záření. To je však ve vesmíru příliš slabé na to, aby ho vědci mohli zachytit a následně zkoumat, a proto jsou černé díry v laboratorních podmínkách novou nadějí.

Navíc tato reagovala naprosto nečekané, když při jednom takovém zkoumání začala zářit. Pokud se podaří s tímto záření překročit horizont událostí, jsou vědci poznání černých děr blíž, než si mysleli.

Zdroje:

greekreporter.com

scoop.upworthy.com

interestingengineering.com