Užaslí vědci našli „černé“ dvojče slavného obrazu Mona Lisa. Najedete rozdíly na první pohled?

Lenka Bělská | 20. 1. 2023

Portrétní malba od italského umělce Leonarda da Vinci je považována za archetypální mistrovské dílo italské renesance. Je popisován jako nejznámější a nejvíc napodobovaný obraz všech dob. Málokdo však tuší, že první jeho kopie byla vytvořena přímo za malířovými zády.

Psal se rok 1505. Leonardo da Vinci stál před obrazem a jemnými tahy štětce kreslil nenápadné linie nazelenalých šatů. „Když zkombinuješ světlou a tmavou, vytvoří to dokonalou plasticitu,” obrátil se na svého studenta a šel ho zkontrolovat. Uviděl téměř dokonalou kopii svého díla. „Skvělé,” usmál se.

Prado Mona Lisa

Dlouhá léta visel obraz vedle vrcholných děl italských umělců jako je Raphael nebo Andrea del Sarto v Museu del Prado v Madridu ve Španělsku téměř bez povšimnutí. Byl považován za jednu z mnoha a mnoha kopií, jež se snažily marně napodobit da Vinciho ruku. 

Leonardo da Vinci byl posedlý geometrií. Vyřešíte jeho hádanku? Kolik vidíte trojúhelníků?
Magazín

Leonardo da Vinci byl posedlý geometrií. Vyřešíte jeho hádanku? Kolik vidíte trojúhelníků?

V roce 2012 se ale muzeum rozhodlo, že ho zapůjčí na dočasnou výstavu v Louvru s názvem Leonardovo poslední mistrovské dílo: The Sainte Anne. Portrét se tak dostal do laboratoře restaurátorů. Ti odhalili úžasné tajemství, které bylo desítky let skryto.

„Provedli jsme studii pomocí infračervené reflektografie a radiografie. Výsledky jsme porovnali s originálem Mony Lisy a nestačili se divit,” vzpomíná Ana González Mozo, výzkumná pracovnice oddělení technické dokumentace muzea. „Všimli jsme si, že některé čáry se shodují. Zároveň byla totožná také podkladová kresba. Byla pouze namalována odlišným stylem. Vše napovídalo o tom, že obě díla byla zhotovena v jednom časovém období.”

Prohlédněte si obraz Mony Lisy otočený o 90°. Leonardo do něj skryl další obrazy. Vidíte je?
Magazín

Prohlédněte si obraz Mony Lisy otočený o 90°. Leonardo do něj skryl další obrazy. Vidíte je?

Další nápovědou byl materiál dřeva a přípravného gessa. Druhá Mona Lisa je vytvořena na ořechu, jenž se v Leonardově dílně běžně používal. Zároveň první nátěr není ze síranu vápenatého, ale z dvojité vrstvy olovnaté běloby. „Může to znít poněkud divně, ale díky tomuto detailu a faktu, že látka o specifickém složení byla nalezena i na jiných da Vinciho dílech, dokážeme rozeznat jejich pravost.”

Černá Mona Lisa

Toto tvrzení je podpořeno pozorováním, že Černá Mona Lisa, jak se dílu začalo díky černému pozadí zakrývající původní krajinu říkat, byla ztvárněna z trochu jiné perspektivy než originál. Kdo je jejím autorem je ale stále záhadou.

Zdroj: Youtube

Obraz totiž nelze považovat za obyčejnou dílenskou kopii. „Umělec opakuje to, co dělal da Vinci, ale jasnějším a důkladnějším způsobem. Leonardovy pracovní metody byly experimentální povahy, zatímco v napodobenině je zřejmá snaha o preciznost,” vysvětluje Mozo. „Díky ní můžeme lépe pochopit originál, který je již poškozen zubem času a vystavováním.”

Zdroj:

www.museodelprado.es, www.en.wikipedia.org

Tagy Ana González Andrea del Sarto dvojčata Leonardo da Vinci Louvre Madrid Mistrovské dílo Mona Lisa muzeum Španělsko