Medvěd, opice a lev. Tato zvířata by na nejslavnějším portrétu světa málokdo hledal. Grafik Ron Piccirillo ale tvrdí, že je najde každý. Stačí obraz otočit o devadesát stupňů a zapojit fantazii. Jejich hlavy se nacházejí v krajině hned za postavou. 

„Byla to náhoda. Koukal jsem na dílo a najednou jsem je spatřil,” říká nadšeně. „To mě přivedlo ke studiu deníků Leonarda da Vinciho, z nichž jsem zjistil, že mě zrak nešálí. Naopak, našel jsem jen zlomek zástupců zvířecí říše.”

Mona Lisa a skryté symboly

Grafik a amatérský malíř prý narazil na pasáže, které přímo odkazují, že Mona Lisa je obraz v obraze. „Jedna říká: Dejte jí leopardí kůži, protože tento tvor závidí lvovi. Další se zmiňuje o hadovi požírající srdce. I tato zvířata jsem na díle našel,” tvrdí.

Zdroj: Youtube

Piccirillo je přesvědčen, že malba není pouhým portrétem, ale zobrazuje závist. Tato hypotéza se ale členům umělecké komunity zdá přitažená za vlasy. „I když si myslím, že Leonardo pracoval se symbolikou, odkazy na závist nevidím,” říká profesorka dějin umění z Brown University Evelyn Lincoln. 

„Myšlenka, že bychom obraz měli obracet vzhůru nohama nebo na bok kvůli neznámé zprávě, se mi zdá pouhou osobní posedlostí tajemnem,” argumentuje. Další problém je podle ní také se samotnými da Vinciho deníky, které měly být uměle sestaveny až po jeho smrti.  

Záhadná Mona Lisa

Ron Piccirillo ale není jediný, jenž tvrdí, že Mona Lisa skrývá tajemné znaky. Historik umění Silvano Vinceti například v jejím pravém oku našel písmena LV. V levém jsou zase písmena C, E nebo B. 

„Je jisté, že jde o vzkaz,” říká odborník. „S největší pravděpodobností jde o iniciály modelky, kterou máme odhalit pomocí očí, představující bránu do duše.” Zatím je ale pravá totožnost dámy s půvabným úsměvem stále záhadnou. 

Zdroj:

www.lidovky.cz, www.abcnews.go.com, www.dailymail.co.uk