Do oceánu u pobřeží Papuy-Nové Guineje se zřítil mezihvězdný objekt. Vědci jsou přesvědčeni, že pochází z vesmíru mimo sluneční soustavu, čímž je po objektu Oumuamua a Borisovu teprve třetím známým takovým objektem. Kromě toho je i prvním, o němž je známo, že existuje na Zemi. Právě proto se jej vědci snaží za každou cenu získat.

Dráha Země je neustále křižována nebo míjena spoustou vesmírných objektů, které jsou naštěstí většinou malé a nepředstavují pro nás žádné nebezpečí. Obvykle navíc pocházejí ze sluneční soustavy. A to je právě u tohoto hledaného meteoritu odlišné, což lze poznat podle velikosti jeho rychlosti a tvaru jeho dráhy. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Meteorit z hlubokého nitra vesmíru

O mezihvězdném objektu napsal dosud nerecenzovanou práci zkušený astronom Avi Loeb a student Amir Siraj. Ti tvrdí, že se meteorit pohyboval vysokou rychlostí, což naznačuje, že pochází z hlubokého nitra planetárního systému v galaxii Mléčná dráha. Meteorit zkoumali i odborníci z NASA, aby následně skutečně potvrdili, že meteorit je vzhledem ke své mezihvězdné trajektorii skutečně mezihvězdným objektem.

Meteorit je relativně malý, jeho velikost zhruba odpovídá velikosti mikrovlnné trouby, což svědčí o tom, že většina z něj nejspíše shořela při vstupu do zemské atmosféry. Zbývající kousky se rozpadly a zřejmě skončily v hlubinách Tichého oceánu.

Právě na místo jeho nejpravděpodobnějšího dopadu bude zorganizována mise, jejímž cílem bude najít případné pozůstatky meteoritu. Jejich následná analýza by nám totiž mohla pomoci najít stopy života z jiných hvězdných systémů.

Dopadl jako první a možná nese stopy života

Podle astronomů meteor vstoupil do Sluneční soustavy rychlostí 60 kilometrů za hodinu, což je rychlost, která může vzniknout pouze v nejvnitřnějších planetárních systémech. I proto si vědci myslí, že by mezihvězdný objekt mohl nést život ze své mateřské planety.

Až dosud byl nejdéle potvrzeným mezihvězdným objektem Oumuamua objevený v roce 2017. Tento objekt je však mnohem větší, ale stále menší než třetí známý objekt, Borisov, který měří asi 0,4 km až 1 kilometr. Hledaný meteorit však dopadl na zemi ze všech jako první. Když po něm vědci pátrali od doby jeho dopadu, dostal objekt jméno CNEOS 2014-01-08 a odhadli i jeho velikost na zhruba půl metru. Díky datům dostupným z družice a údajům o větru a oceánu může být objekt nalezen, protože lze blíže určit místo jeho pravděpodobného dopadu.

Avi Loeb se dříve domníval, že mezihvězdné objekty ʻOumuamua a kometa Borisov by mohly být objekty vytvořenými mimozemskou inteligencí. Jeho spekulativní tvrzení vyvolala kritiku od některých jeho kolegů astronomů.

Jaké jsou plány?

Podle expertů by úlomky meteoritu mohly být magnetické. Astronomové Siraj a Loeb navrhují, aby byla k jeho nalezení použita loď s velkým magnetem, který by mohl vybrat úlomky meteoritu ze dna oceánu. „Toto pátrání nám nabízí příležitost najít meteorit a zjistit jeho přirozené složky a zjistit, zda se jedná o kámen, nebo něco jiného,“ říká Loeb, který doufá, že přínos mise bude obrovský.

Aby vědci zjistili, zdali je objekt skutečně mezihvězdný, budou muset provést nejméně čtyři kontrolní měření polohy objektu v různém čase, aby tak odhalili charakter jeho dráhy. Pokud meteorit spadl skutečně do Tichého oceánu a měřil asi půl metru, v naší atmosféře se rozzářil jako bolid. Pohyboval se rychlostí, která naznačila, že není vázán sluneční gravitací, tedy na naši soustavu, takže zřejmě přiletěl odněkud z hustého galaktického disku. Pátrání po meteoritu nezačalo dříve i proto, že data o jeho dráze byla zachycena špionážním satelitem amerického ministerstva obrany, jehož účelem je jinak monitorování pozemských vojenských aktivit.

Nyní ale máme šanci zjistit nové informace o vesmíru, pokud bude meteorit v hlubokých vodách Tichého oceánu nalezen.

Zdroje:

www.sciencetimes.com, www.livescience.com, www.novinky.cz