Odlehlá oblast středního Pacifiku známá jako Chuuk nebo Truk Lagoon, která se nachází uprostřed Mikronésie, je domovem největší flotily duchů na světě.

Flotila duchů: Nahlédněte do tropického ráje

Toto místo je doslova rájem pro potápěče z celého světa, ale také místem pro zachování naší historie. Místní dno je totiž poseto vraky válečných lodí.

Potápěči se zde mohou ponořit do historie a být přímými svědky zkázy a utrpení druhé světové války.

Laguna Chuuk byla během druhé světové války hojně využívána Japonci. Sloužila totiž jako jejich hlavní operační základna v oblasti jižního Pacifiku. Chráněné vody oceánu poskytovaly bezpečné kotviště kombinované flotile japonského císařského námořnictva.

Místo, kde je dno moře poseto vraky válečných lodí

Laguna Truk, často označovaná za japonskou obdobu Pearl Harboru, tak byla jedním z nejdůležitějších japonských logistických a operačních uzlů. Sloužila však také jako jediná velká letecká základna v dosahu Marshallových ostrovů. Místa, které bylo nejvýchodnějším bodem obranné bariéry, zřízené na začátku války.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na začátku roku 1944 však Japonsko utrpělo velkou ránu, když Spojené státy zahájily kampaň na Gilbertovy a Marshallovy ostrovy a ovládly několik důležitých atolů Marshallových ostrovů. Po úspěšném dobytí atolu Kwajalein na jihovýchodě souostroví plánovali Američané obsadit atol Eniwetok, nyní nazývaný Enewetak.

Ten byl jakýmsi plánovaným strategickým bodem pro zahájení útoku na Japonce na Mariánských ostrovech. Než se však viceadmirál amerického námořnictva pustil do bitvy o Eniwetok, věděl, že bude muset předejít protiútoku japonských sil kotvících v nedaleké laguně Truk, a tak se zrodila operace Hailstone.

Týden před plánovaným zahájením operace Hailstone však Japonci přesunuli mnoho svých větších válečných lodí na Palau, protože se obávali ohrožení Trukské laguny.

Převážná většina jejich flotily ale zůstala kotvit v laguně, a když 16. února 1944 udeřila operace Hailstone, jejich dřívější bezpečné útočiště se rychle stalo smrtící pastí. Akce trvala dva dny a i ty lodě, kterým se podařilo z laguny uniknout, nakonec podlehly palbě křižníků nebo útoku ponorek.

Když operace Hailstone skončila, přišlo japonské loďstvo o 16 válečných lodí, včetně lehkých křižníků, torpédoborců, ponorkových tendrů a letadlové transportní lodi. Při útoku se potopilo také 32 obchodních lodí. Naprostá většina posádek a nákladu šla ke dnu spolu s jejich plavidly, a proto laguna působí jako místo posledního odpočinku mnoha japonských námořníků i jejich lodí.

Zdroje:

www.atlasobscura.com

en.wikipedia.org

www.uwphotographyguide.com