Záhadné podvodní kruhy úhořovité trávy u dánského pobřeží, které dlouho mátly vědce, tak mají vysvětlení.

Potápěče šokovaly tyto dokonalé ornamenty na dně oceánu

Tyto dokonalé ornamenty nalezené na dně oceánu tak skutečně nejsou dílem bomb z druhé světové války, mimozemšťanů ani víl. Místo toho jsou záhadné podvodní kruhy, které byly spatřeny u dánského pobřeží, výsledkem něčeho zcela jiného.

V průzračné vodě Baltského moře u pobřeží dánského ostrova Møn lze občas spatřit nápadné prstence zelených úhořovitých tráv. Některé z nich dosahují šířky až 15 metrů. Útvary byly zachyceny na mnoha fotografiích a vyvovaly asi stejné spekulace jako pověstné kruhy v obilí.

Biologové, Marianne Holmerová z Univerzity jižního Dánska a Jens Borum z Kodaňské univerzity, kteří se touto problematikou zabývali, však došli k překvapivému zjištění. Nalezené kruhy "nemají nic společného ani s krátery po bombách, ani s přistávacími plochami pro mimozemšťany".

"Dokonce ani s vílami, které v dávných dobách nesly vinu za podobné jevy na zemi - známým příkladem jsou vílí kruhy v trávnících," uvedli Holmerová a Borum ve svém prohlášení.

Záhada má pozoruhodné vysvětlení

Vědci ale k závěru, co dané kruhy znamenají, přece jen dospěli. Nalezené kruhy se údajně vytvořily díky paprskovitému vzoru, v němž úhořovitá tráva roste. A také odumírá, když je vystavena toxinům.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Těmito toxiny je sulfid, látka, která je pro tento typ trávy jedovatá a může se přirozeně hromadit v křídovém mořském dně. Při bližším zkoumání mořského dna se ukázalo, že hodnoty tohoto sulfidu jsou zde poměrně vysoké.

"Většina bahna se z pustého, křídového mořského dna odplaví, ale podobně jako stromy zachycují půdu na obnaženém svahu, úhořovité trávy zachycují bahno," vysvětlují Holmerová a Borum. "A proto je mezi těmito trávami vysoká koncentrace bahna bohatého na sulfidy."

Ačkoli může připomínat druh mořské řasy, úhořovitá tráva je ve skutečnosti kvetoucí rostlina. A když roste, rozšiřuje se do všech směrů a vytváří kolonie ve tvaru kruhu. Zatímco zdravé dospělé úhořovité trávy se zdají být schopny odolávat sulfidům ve svém prostředí, staré rostliny v srdci kolonií odumírají, uvedli vědci.

"Výsledkem je výjimečný kruhový tvar, kde přežívá pouze okraj kruhu - jako pohádkové kruhy v trávníku," dodali Holmerová a Borum.

Vílí kruhy v trávníku se obvykle dávají za vinu vnějšímu růstu hub, ale jiné "vílí" kruhy vědce dlouho mátly. Nyni, jak se zdá, však přišli této záhadě na kloub.

Zdroje:

earthsky.org

www.discovermagazine.com

www.wired.com