Gerda Steinhoff: Nacistická dozorkyně se zvráceným smyslem pro humor

Evita Hradecká | 22. 4. 2020
Před popravou válečných zločinců z koncentračního tábora Stutthof na kopci Biskupia Gorka.
Koncenrtrační tábor Stutthof
Koncentrační tábor Stutthof

Gerda Steinhoff patřila mezi další bezohledné a sadistické dozorkyně v koncentračních táborech Třetí říše. Za svou účast na selekcích a sadistické chování k vězňům byla veřejně popravena. Po celou dobu soudního procesu nepřestávala vtipkovat.

Od farmářky k dozorkyni

Gerda Steinhoff se narodila 29. ledna 1922 v Danzig-Langfuhr (Wrzeszcz, Polsko). Podobně jako ostatní dozorkyně z koncentračních táborů nevynikala výrazným intelektem a vzděláním. V mládí pracovala na farmě poblíž polského města Gdaňsk. Od 17 let pracovala jako kuchařka, v lednu 1944 se provdala a porodila dítě.

Bezohledná sadistická bestie

Téhož roku promptně zareagovala na nacistickou výzvu a připojila se k táborovému štábu ve Stutthofu. Od 1. října 1944 se stala vedoucí bloku tzv. Blockleiterinem v ženské části koncentračního tábora Stutthof SK-III. Brzy získala pověst bezohledné bestie. Její hlavní pracovní náplní bylo vybírat vězně, kteří putovali do plynových komor.

Osvětimská dozorkyně Rosi Brandl si sadistické choutky vybíjela hlavně na dětech
Magazín

Osvětimská dozorkyně Rosi Brandl si sadistické choutky vybíjela hlavně na dětech

Za svou krutost byla brzy povýšená na vedoucí dozorkyni (SS-Oberaufseherin). Po povýšení na vedoucí dozorkyni tábora byla převelena do pobočného tábora Stutthof – Danzig. Od 1. prosince 1944 působila v dalším pobočném táboře Stutthofu v Bromberg-Ost, který byl ve městě Bydgoszcz nedaleko Gdaňska.

Vyznamenání – zatčení – soud – poprava

V Bromberg-Ost byla 25. ledna 1945 vyznamenána „Železným křížem“ za věrnost a vzorné služby Třetí říši. Patřila mezi velmi kruté a nemilosrdné dozorkyně. Krátce před koncem války z tábora uprchla a vrátila se domů ke svému dítěti.

Dne 15. května 1945 byla polskou vojenskou policií zatčena a postavena před soud. Po celou dobu, kdy byla vyslýchána a souzena nepřestala vtipkovat. Svou tvář bezohledné, arogantní a sarkastické mrchy si zachovala i před soudním tribunálem.

Byla odsouzena k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 4. července 1946. Byla veřejně oběšena na kopci Biskupia Gorka poblíž Gdaňsku. Steinhoff a ostatní odsouzení byli postaveni se smyčkou kolem krku na nákladní auta, které jedno po druhém odjíždělo. Gerda Steinhoff měla pouhých 24 let. To byla poslední veřejná poprava, další byly z etických a humanitních důvodů zakázaný.

Zdroje: Fold3 a Amiannoying

Tagy Bydhošť Danzig Gdaňsk koncentrační tábor Polsko Třetí říše