Glastonburský obr měřil 274 cm. Nejvyšším mužem světa byl zřejmě král Artuš

Nataša Slánská | 5. 11. 2021

Z glastonburského opatství v anglickém hrabství Somerset dnes zbyla už jen zřícenina, jeho magický duch ale přetrvává. Podle legendy tu byl pohřben bájný král Artuš se svou manželkou a jejich ostatky zde byly údajně opravdu objeveny. Mužská kostra však mnichy šokovala neobvyklou délkou.

Počátky opatství Glastonbury se kladou do 8. století, archeologové zde nicméně našli stopy po mnohem starším osídlení. Legenda praví, že opatství ve skutečnosti založil už v 1. století Josef z Arimatie, který podle evangelií ukládal Ježíše do hrobky. Anglické pověsti jeho jméno spojují rovněž se Svatým grálem, jehož držitelem a ochráncem se později stal král Artuš.

Bájný král v dubové rakvi

Moderním historikům se ovšem nedaří prokázat ani existence Artuše, natož Svatého grálu. Skeptičtí jsou rovněž k události z roku 1191, kdy místní mniši na příkaz krále Jindřicha II. hledali Artušovy ostatky a narazili přitom na velmi podivný hrob.

V hloubce asi dvou metrů nejprve objevili olověný kříž, na kterém byl vyrytý latinský nápis: "Zde leží pohřben slavný král Artuš z Avalonu." Kopali tedy hlouběji, až vykopali obrovskou rakev z dubového dřeva, zasazenou mezi dvě kamenné pyramidy. Spočívaly v ní ostatky nepřirozeně vysokého muže a průměrně stavěné ženy. Podle mnichů nebylo pochyb o tom, že jde o legendárního panovníka a jeho manželku Guineveru. Nejvíce zarážející byly míry mužské kostry - její majitel musel za svého života měřit 9 stop, tedy přibližně 274 centimetrů! Největší známý muž planety měřil "pouhých" 272 cm. www.e15.cz

Objev připoutal k opatství pozornost celé Anglie a získal mu velkou slávu. Ve 14. století patřil místní klášter k nejbohatším a nejmocnějším v zemi. V roce 1539 ho však stihl krutý konec; král Jindřich VIII. založil vlastní církev a katolické instituce jednu po druhé nemilosrdně zrušil. Poslední glastonburský opat byl oběšen a rozčtvrcen coby "zrádce".

V té době se vzácné ostatky ztratily neznámo kam, a tak je dnešní odborníci nemají šanci prozkoumat. Vyvstaly i pochybnosti, zda si mniši na konci 12. století celý objev nevymysleli.

Měli k tomu totiž velký důvod: v roce 1184 klášter vyhořel a mnichům chyběly prostředky na jeho opravu. Držení ostatků legendárního krále se ukázalo být úspěšným pilířem fundraisingu. Podpora se hrnula ze všech stran a opatství mohlo opět vzkvétat.

Co byl tajemný, biblický, svatý grál? Proč ho tak urputně hledali právě nacisté?
Magazín

Co byl tajemný, biblický, svatý grál? Proč ho tak urputně hledali právě nacisté?

Artuš, nebo neznámý Kelt?

Informace o objevení kostí v dubové rakvi je nicméně nejspíš pravdivá, protože ji doložil i důvěryhodný středověký historik Giraldus Cambrensis (Gerald z Walesu), který ostatky osobně ohledal. Olověný kříž spojující hrob s králem Artušem je však všeobecně považován za padělek z dílny senzacechtivých mnichů.

Kostra pozoruhodného obra a jeho ženy se tu tedy zřejmě skutečně našly, i když zcela jistě nepatřily bájnému královskému páru. Způsob jejich pohřbení podle archeologů odpovídá spíš keltským zvykům než raně křesťanským praktikám. Mohlo jít o neobvykle vysokého keltského vůdce? Nikdo netuší. V Glastonbury dnes můžeme jen bloumat mezi pozůstatky klášterních zdí a nasávat zdejší tajemnou atmosféru. Magii místa vám přiblíží video, které malebným způsobem zachycuje Glastonbury ve všech čtyřech ročních obdobích:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.archaeology.org, www.visiontimes.com, www.medievalists.net

Tagy Anglie Glastonbury Jindřich VIII. Tudor Josef z Arimatie rakev Somerset Svatý grál Wales