www.readersdigest.com.au, www.rd.com, classicalpoets.org, spyscape.com

Hádanky jsou s lidskou kulturou neodmyslitelně spjaty, a i dnes jsou oblíbenou formou zábavy a procvičování mysli. Děti se s nimi setkávají už v prvních knížkách a existují i náročné hádanky, které kolují sociálními médii. Mnohé z nejznámějších hádanek v historii, jako například hádanka sfingy nebo hádanka věků, se stále připomínají a vyprávějí, takže přetrvávají po staletí.

Hádanky v době pokroku

Myslíte si, že tím, jak jde pokrok stále kupředu, bychom si poradili s jakoukoli z historických hádanek mrknutím oka? Není tomu tak. Přesvědčme se sami.

V dnešní době jsme zvyklí řešit záhady a rozplétat tajemství s filmovými hrdiny, superhrdiny a neohroženými dobrodruhy. Ve filmech fabulujeme, jak otevřít truhlu, jak se dostat k sejfu, jak přelstít zákeřného padoucha. Hádankami je protkaný i příběh Harryho Pottera, Indiana Jonese nebo vlastně i agenta 007, který se musí dostat z nelehkých situací. Podívejte se na toto video, kde jsou zase jiné hádanky:

Zdroj: Youtube

Jak tomu ale bylo v historii? Protože už jsme ale o hádankách psali, podívejme se na ně dnes trochu jinak.

Kam vstoupíme slepí a vyjdeme vidoucí? Sumerská hádanka

Za nejstarší hádanku je považována hádanka sumerská, což ukazuje, že tato forma zábavy byla populární už přes 4000 lety. Sumerové nám zanechali nejstarší psanou hádanku, která zní: „Je tu dům. Člověk do něj vstoupí slepý a vyjde z něj vidoucí. Co to je?"

Nehledejme zde žádnou záhadu, správná odpověď je škola. Úloha vzdělávání a školy je v našich životech velmi důležitá, nutno ale říci, že záleží i na tom, jakou školu zvolíme. Faktem je, že, jak říká přísloví, „škola je základem života“ a alespoň základní znalosti si z ní odnášíme. A to věděli už staří Sumerové. Tuto hádanku jsme sem zařadili proto, že odpověď na ni je asi nejjednodušší. U ostatních už to tak lehké nebude.

Bible a úkol pro Adama. Biblická hádanka

V tomto případě se nejedná tak docela o hádanku, ale spíše o zajímavý příběh. Připomíná, jak Bůh vyzval Adama, aby pojmenoval zvířata a krásy stvoření. Zadal mu hádankový úkol, aby každé zvíře bylo pojmenováno podle toho, jak vypadá. Přesně řekl, že „každé pojmenování je odpovědí na univerzální hádanku: Jak se jmenuji?".

Jak se úkolu Adam zhostil, nezjistíme, a to zejména proto, že jednotlivé jazyky si pak názvy všeho upravily podle sebe. Ale dobrým příkladem jsou například česká (i cizí) pojmenování ryb, které se často jmenují tak, jak vypadají – krásnoočko, perutýn, ježík a mnoho dalších.

Vezmeš si mě? Hádanka od Jane Austenové

Již Aristoteles napsal, že "podstata hádanky je v tom, že popisuje skutečnost nemožným spojením slov“ a "dobře postavené hádanky jsou přitažlivé ... protože posluchač očekával něco jiného, osvojení nové myšlenky na něj zapůsobí o to víc." Příkladem takové hádanky může být hádanka Jane Austenové z knihy Emma, v níž hlavní hrdinka vyřeší hádanku svého nápadníka, který se ptá, co dělá:

Můj první projevuje bohatství a okázalost králů,
Páni země, jejich přepych a pohodlí.
Jiný pohled na člověka, můj druhý přináší,
Pohleďte na něj, na panovníka moří!"

Odpověď je, že si ji namlouvá. Odpověď je tedy Námluvy. Fiktivní hádankář měl vysoké sebevědomí, když se pokoušel dvořit ženě hádankou o dvoření. Emma však jeho hádanku pochopila a rozluštila a jeho nabídku k sňatku odmítla. Upřímně – věděli byste odpověď?

Kdo říká pravdu? Hádanka o dvou bratrech

Hádanky byly považovány v historii za zdroje moudrosti. Ostatně – jste tak moudří, že znáte odpověď na tuto hádanku? Pocestný potká v lese dva muže. Jeden z nich je povinen mluvit jen pravdu, ale jeho bratr vždy lže. Poutník se zeptá prvního muže: "Který z nich jsi?". První muž odpoví: "Můj bratr ti řekne, že on je ten pravdomluvný." Cestovatel se ptá: "A kdo je ten pravdomluvný?".

Pokud je první bratr lhář, pak druhý bratr musí říkat opak toho, co předpovídá jeho bratr. To je ovšem nemožné, protože pokud je první bratr lhář, musí být on tím pravdomluvným bratrem. A naopak, pokud je první bratr pravdomluvný a druhý bratr je lhář, pak samozřejmě první bratr řekne pravdivě to, o čem bude jeho bratr lhář tvrdit, že je pravdomluvný. Jak to tedy je?

I když na sebe lhář, kterým je druhý bratr, strhává pozornost, jak to ve skutečnosti lži a špatné chování často dělají, pravda nakonec vyjde najevo.

Poslední hádanka: Alenka v říši divů

Za poslední hádankou se vydejme s Alenkou do říše divů, která byla hádankami napěchovaná od začátku do konce. Lewis Carroll zde vytvořil vlastně celý hádankový svět. Mezi nejznámější hádanky patří ta, kterou Alence položí Kloboučník na čajovém večírku: „Proč je havran jako psací stůl?"

A zde je právě ten nonsens, který bychom v historii hádanek měli také zmínit. Hádanka totiž zůstane bez odpovědi, proto je tak slavná. Když Alenka hádání vzdá, Kloboučník jí řekne, že ani on nemá tušení.

Jenže to bychom nebyli lidé, kdybychom nechtěli znát odpověď. Sám Lewis Carroll, autor románu, nakonec musel dát lidem odpověď a v novějším vydání knihy napsal že "havran je jako psací stůl, protože dokáže vyloudit několik tónů, i když jsou velmi ploché; a nikdy není položený špatným koncem dopředu".

Těžko říct, zdali se s hádankami zapotíme kvůli jazykové bariéře, nebo proto, že dnes už někdy nechápeme ani hádanku samotnou? Upřímně, jak byste odpověděli vy?