Jsou to monumentální stavby, tyčící se do výšky až nad 100 metrů na úpatí hor provincie S'-čchuan a sousedního Tibetu.

Archeology zmátly obří hvězdicovité věže v Himalájích

Ačkoliv se vědci snaží této záhadě přijít na kloub, ani dnes nikdo neví, proč byly postaveny. I tak však tyto věže, které důmyslně střeží krajinu Garza, budí respekt. Některé se nacházejí v místech, kde nikdy nikdo nebýval a jiné přímo uprostřed osad.

Archeologové jsou zmateni, zatímco tyto stavby v poklidu lemují řeku Dadu v jihozápadní Číně. Právě ta je jakousi připomínkou dynastie Čching.

Nikdo netuší, jak skupina takto zdatných věží vlastně vznikla. Vědomi si toho nejsou ani samotní Tibeťané. Ti mají pocit, že tam místní věže stojí odjakživa.

Nejasné jsou i jejich stáří, původ a účel. Aby se dané záhadě přišlo na kloub, začali vědci celou oblast důkladně zkoumat. Snaží se tak doplnit kusé informace, které získali ze zmínek starých textů a cestopisů, pocházejících z počátku 20. století.

Právě tehdy se v dané oblasti začali objevovat první výpravy a zvědavost, kde se věže vzaly a k čemu sloužily, pak vedla vědce k zahájení průzkumů.

Nikdo netuší, kdo a proč je postavil

Některé z nich jsou čtvercové, jiné maji hvězdicovitý tvar. Některé jsou zachovalé, jiné se nebezpečně naklání k zemi. Mnohé z nich se nacházejí v neobydlených oblastech a další přímo uprostřed osad. Jejich stáří se odhaduje až na 1800 let.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nutno podotknout, že místní krajina je divoká i dnes a také poměrně těžko přístupná. Stavba tak monumentálních věží je proto velkou neznámou. Pravděpodobně šlo o oblasti, kde se hovořilo jen místními jazyky, a tak byl vznik jakýchkoliv záznamů takřka nemožný.

Odhaduje se, že původní počet věží sahal až k pěti tisícům. Dochovalo se jich však zhruba 350. Mnohé z nich byly rozebrány původními obyvateli a následně použity jako stavební materiál při výstavbě vesnic.

Nikdo neví, kdo přesně zde žil a už vůbec, proč a za jakým účelem tyto věže postavil. Jejich rozmístění je víceméně nahodité, stáří sahá před nájezdné Mongoly a některé z nich se vyskytují v místě, kam by se ani karavan, dovážející sem cukr a sůl, vlastně nedostal.

Otázkou zůstává, zda jsme vůbec dnes jejich tajemství schopni rozluštit, když na naše otázky stejně nikdo neodpoví.

Zdroje:

enigmaplus.cz

www.goldthread2.com

www.ancientpages.com