V bezpečí džungle

V roce 1972, už téměř na konci války ve Vietnamu (1955-1975) a při bombardování Američany, zahynula téměř celá rodina Ho Van. Otec Thanh sebral dvouletého synka Langa a staršího Tri a utekl se s nimi skrýt hluboko do džungle v okrese Tây Trà (dnes Trà Bồng ) v provincii Quảng Ngãi. Bezmála čtyřicet dva let se tam v naprosté izolaci skrývali, aniž by měli tušení, že válka skončila.

V džungli se naučili žít a přežít, shánět si potravu i lovit. Jedli med, lesní plody, kořínky a různé drobné živočichy. Stavěli si přístřešky z kůry, větví a listí. Nosili jen jakési větší bederní roušky, které jim zakrývali i část těla. Během svého života v hustém porostu sice zahlédli pár vesničanů, kteří sbírali dříví, pokaždé ale před nimi utekli a schovali se.

Zpátky doma

Tri pak v roce 2013 musel vyhledat pomoc v „civilizaci“, protože otec onemocněl. Lidé je přiměli, aby opustili džungli a vrátili se do rodné vesnice. Otec Thanh i Tri se dokázali s obyvateli domluvit, Lang znal jen pár slov. Jak ho popsal cestovateli Alvaru Cerezovi, který ho v roce 2015 vyhledal, Lang zůstal dítětem v mužském těle. „… strávil celý život v džungli. Jeho mozek je jako dítěte. Kdybych Langa požádal, aby někoho zmlátil, udělal by to surově. Nezná rozdíl mezi dobrem a zlem. Lang je prostě dítě. Nic neví. Většina lidí ví, co je v životě dobré a co špatné, ale můj bratr ne. Kdybych chtěl, aby někoho bodl nožem, udělal by to bez přemýšlení,“ řekl Tri .

Ukázka z dokumentu o skutečném Tarzanovi:

Zdroj: Youtube

Lang nikdy nepochopil, že je na světě také ženské pohlaví. Přestože se v civilizaci naučil rozlišit ženu od muže, nikdy nepochopil, že je mezi nimi zásadní rozdíl. Nikdy neprojevil, byť jen sebemenší, náznak sexuální touhy. Nevyzrál u něho ani základní rozmnožovací pud.  

Thanh dle Alvara z návratu do civilizace „… trpěl fobií, protože nevěřil, že válka skončila.“ Zemřel v roce 2017 z neznámých příčin a Lang po osmi letech, co žil mezi lidmi, na rakovinu jater.

Alvaro Cerezo vzpomíná

Alvaro se s Langem spřátelil. Dokonce s ním strávil nějaký čas v džungli. „Spojení mezi námi bylo okamžité. Langa nikdy nenapadlo, že by se někdo mohl zajímat o jeho dovednosti přežití. On mi je všechny s radostí ukázal. Byl tak nadšený, že se rozhodl vzít mě hluboko do džungle a ukázat mi místo, kde žil celý život." Pro Langa byl první rok těžký, měl zdravotní problémy kvůli bakteriím a virům, které jeho organismus neznal. „Nelíbilo se mi, že žije v civilizaci. Vždycky jsem se obával, že on a jeho tělo takovou drastickou změnu nezvládnou.“ Měl pravdu. Návrat do civilizace měl pro Langa tragické následky. Jak se Alvaro a mnozí jiní domnívají, jeho nemoc způsobily „zpracované“ potraviny a alkohol, který ochutnal.

Následující video ukazuje Langa a Alvara v džungli:

Zdroj: Youtube

Byl to krásný člověk. Nikdy na něho nezapomenu, bude mi chybět každý den. Lang byl pravděpodobně nejroztomilejší člověk, jakého jsem kdy v životě potkal. Byl to malý kluk s dovednostmi nadčlověka. Je mi moc líto, že odešel, ale jeho odchod je pro mě zároveň vysvobozením, protože vím, že v posledních měsících trpěl,“ řekl Alvaro, který o něm napsal knihu a natočil dokumentární film.

Alvaro Cerezo je cestovatel a podnikatel, který zasvětil svůj život objevování opuštěných ostrovů a skutečných Robinsonů. Na svých cestách za poznáním odlehlých koutů zeměkoule se Alvaro setkal s neuvěřitelnými „poustevníky“ a prostřednictvím svých dokumentů se podělil o jejich příběhy.

www.timesnownews.com, www.firstpost.com, nypost.com, www.docastaway.com