Při vykopávkách v Rusku, na pohřebišti v ruské republice Tuva, nalezli archeologové kostru ženy s předmětem podobným smartphonu Apple. Tato oblast je obecně označována za "ruskou Atlantidu", protože čas od času se zde najde něco neobvyklého.

Zdroj: Youtube

Pohřbená „žena s mobilem“

Později byla kostra ženy datována na stáří více než 2 000 let, proto je zarážející, že předmět nalezený v jejím hrobě vypadá skutečně jako chytrý telefon.

Vědci nazvali kostru ženy pracovním názvem Nataša. Podivný smartphone byl nalezen v hrobě přímo vedle jejích ostatků.

Velmi záhy se ukázalo, že podivný předmět je spona na opasek, která se však i tak velmi nápadně podobá právě iPhonu. Spona je černá a její tvar připomíná spíše šekovou knížku, přičemž je její povrch ozdoben nádhernými drahými kameny. Mezi nimi je perleť a tyrkys. Ve sponě byla dokonce nalezena i část starověké čínské mince.

Podle doktora Pavla Leuse, jednoho z archeologů, zůstává Natašin hrob s "iPhonem" z doby Hunnu jedním z nejzajímavějších nálezů na této lokalitě. „Její opasek byl jako jediný zdoben čínskými mincemi Wizhu, což nám pomohlo jej datovat," říká Pavel Leus.

Zatopená oblast vydala svědectví

Protože se jedná o velmi vzácný zdobený dekorativní předmět, je jasné, že pro tehdejší ženu znamenal totéž, co pro nás naše chytré telefony.
Módní starověká opasková spona je vyrobená z drahokamu jet s vykládanými ozdobami z tyrkysu, karneolu a perleti. V ruské Atlantidě jsou kostry a předměty, jako je "Natašina" opasková spona, obvykle archeology datovány do doby před více než 2 000 lety. Oblast však byla dlouhou dobu nedostupná pro zkoumání, protože byla dlouho zatopena vodou.

Archeologům a dalším badatelům bylo místo zpřístupněno až poté, kdy byla vypuštěna mohutná nádrž. Až pak si badatelé mohli prohlédnout četné relikvie, které zde odpočívají.

Zdroje: www.latestly.com, www.thevintagenews.com