Video: První záběry temných kobek, kam zavírali gladiátory před zápasy v Koloseu

Koloseum

Koloseum

Foto: Ketan Vikamsey / Shutterstock

Pod podlahou Kolosea, kde se odehrávaly gladiátorské zápasy, inscenované námořní bitvy, divadelní představení a hrůzné veřejné popravy, se skrývá úplně jiný svět. Tajný podzemní svět neboli "hypogeum" byl břichem šelmy, houštinou podzemních komnat a mohutných klenutých chodeb, kde byli drženi gladiátoři, zotročení lidé a divoká zvířata a kde se také připravovaly kulisy. Nahoře se shromažďovaly davy lidí, aby sledovaly boje gladiátorů se zvířaty nebo mezi sebou navzájem, a poslední bitvy se zde odehrály v pátém století našeho letopočtu.

Od roku 80 n. l. až do posledního představení v roce 523 n. l. byl veřejnosti zakázán vstup pod úroveň jeviště. Změna nastala až v roce 2010, kdy se možnost nahlédnout do podzemí stala reálnou poté, co byla otevřena malá část tohoto skrytého prostoru. V roce 2018 byl zahájen rozsáhlý restaurátorský projekt, který umožnil návštěvníkům prozkoumat některé z původních tunelů protínajících arénu, a to prostřednictvím zbudovaného chodníku o délce asi 160 metrů.

Návštěvníci tak mohou prozkoumat komory, prohlédnout si výtahové šachty, které zvedaly zvířata a lidi padacími dveřmi vstříc krvežíznivému davu, a dozvědět se více o 2000 let staré památce do větších a mnohdy značně krvavých detailů.

Odhalení temných kobek

Zdroj: Youtube

Druhou fází probíhajícího restaurátorského projektu, který financuje italský výrobce obuvi Tod's, zahrnuje také záběry kobek, kam byli zavíráni gladiátoři před svými zápasy. Byl také instalován nový systém osvětlení a po dokončení renovací, přibližně v roce 2024, bude představeno nové návštěvnické centrum.

To ale není vše, v rámci samostatného projektu obnovy, který financuje italská firma Milan Ingegneria, bude vybudována nová "vysunovací" podlaha o celkové rozloze 3000 metrů čtverečních, která návštěvníkům poprvé od konce 19. století umožní procházet se po této největší italské návštěvnické atrakci.

Tunel v Bunkru-42, protijaderném podzemním zařízení Sovětského svazu

Putinovo sibiřské podzemní město: Luxusní bunkry, kde chce přežít jaderný útok

Původní dřevěná, pískem pokrytá podlaha byla odstraněna, když archeologové začali vykopávat podzemní podlaží arény, ale nová high-tech podlaha ji nahradí. Bude vyrobena z nerezové oceli a pokryta dřevem Accoya, bude vysunovací a použitelná v mnoha různých konfiguracích a spravovat ji bude možné dokonce na dálku. Cílem je, aby bylo možné nově otevřené podzemní sítě pod ní rychle zakrýt nebo odkrýt a v případě potřeby je chránit před deštěm nebo odvětrat.

Tento krok otevírá možnost pořádat v antickém amfiteátru akce, jako jsou divadelní představení a koncerty. "Půjde o významný technologický zásah, který návštěvníkům nabídne nejen možnost prohlédnout si podzemní prostory, ale také ocenit krásu Kolosea, zatímco budou stát uprostřed gladiátorské arény," řekl ministr kultury Dario Franceschini.

Zdroje:

news.artnet.com

www.theguardian.com