Ikaria wariootia je mini organismus menší než zrnko rýže a je raným příkladem bilaterálního organismu. To znamená, že má přední a zadní část a je symetrický podél své osy. Když lovci fosilií našli tento důkaz o 555 milionů let starém příbuzném člověka, nevěřili vlastnímu úsudku. Ač vypadá jako medúza ve tvaru slzy, vědci myslí, že je raným příbuzným člověka a celé řady dalších živočichů. Lidé, prasata, pavouci a motýli jsou bilaterální, ale například tvorové jako medúzy nikoli.

Z čeho se lidé vyvinuli…

Vědci se domnívají, že bilaterální symetrie byla klíčovým krokem v evoluci složitých forem života, protože umožnila organismům pohybovat se s větší efektivitou a vyvinout specializovanější části těla. Dosud však bylo ve fosilním záznamu jen málo přímých důkazů o oboustranné symetrii před kambrickou explozí, obdobím před přibližně 541 miliony let, kdy se objevilo mnoho nových živočišných fylů.

Objev druhu Ikaria wariootia, který je velký jen několik milimetrů, naznačuje, že se bilaterální symetrie mohla vyvinout dříve, než se dosud předpokládalo. Vypadá to, že tento tvor žil v mělkých, bahnitých vodách a za potravou se zahrabával do sedimentů. Jeho tělo bylo protáhlé, mělo zřetelnou hlavu a ocas a zdá se, že se pohyboval pomocí svalových kontrakcí podél své osy.

Vše souvisí se vším

Scottovi a jeho kolegům z USA a Austrálie objevili nového tvora v pískovci na lokalitách bohatých na fosilie. Následná analýza vyloučila možnost, že by zkameněliny skutečně vznikly působením mořských proudů nebo z mikrobiálních rohoží. Objev Ikaria wariootia je významný, protože přináší nový důkaz do skládačky toho, jak se na Zemi vyvinul složitý život.

Ačkoli se předpokládá, že zásadním krokem v tomto procesu byla bilaterální symetrie, její původ zůstával záhadou. Podle Scotta Evanse, paleontologa z Kalifornské univerzity v Riverside, „objev Ikaria wariootia zvýšil možnost, že se bilaterální symetrie vyvinula před kambriem a mohla být důležitým předchůdcem samotné kambrické exploze."

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Je významný také proto, že vrhá světlo na ekologii rané Země. Způsob života tohoto tvora, který se za potravou zahrabává do sedimentů, naznačuje, že v této době mohlo být v sedimentech značné množství organického materiálu. Mohl být zdrojem potravy pro další organismy a mohl hrát roli při vývoji složitějších ekosystémů.

Objev Ikaria wariootia poskytuje nový cenný důkaz v pokračující snaze o pochopení vzniku složitého života na Zemi. Bilaterální symetrie tohoto tvora naznačuje, že se tento znak mohl vyvinout dříve, než se dosud předpokládalo, a mohl být důležitým předchůdcem kambrické exploze.

Zdroje: www.theguardian.com, en.wikipedia.org/wiki/Ikaria_wariootia,  edition.cnn.com