Konec života doktora Smrt z Osvětimi: Trestu unikl, dožil v hrozných podmínkách

Nataša Slánská | 20. 12. 2020

V říjnu roku 1977 přistál Rolf Mengele v brazilském Sao Paulu a třemi taxíky se dopravil k domu rakouských manželů Bossertových. Ti ho zavezli na adresu, kterou neměl nikdo znát: ulice Alvarenga číslo 5555. Zde Rolfa přivítal se slzami v očích zlomený a vystrašený člověk, který byl jen stínem muže, jehož Rolf kdysi nazýval otcem. Objali se.  

Abychom byli přesnější, Rolf Josefa Mengeleho svým tátou v dětství nikdy nenazýval. Neměl šanci ho pořádně poznat, protože se narodil rok před koncem války, tedy v době, kdy jeho otec posílal v Osvětimi na smrt celé davy žen a dětí a na jiných prováděl nelidské lékařské experimenty. O rok později byl Josef už na útěku a v roce 1949 uprchl do Jižní Ameriky. Rolfova matka Irene se s ním ještě předtím stačila rozvést.

Ďábelský doktor se snažil se synem udržet kontakt, ale korespondenci mezi Německem a Argentinou shledal riskantní. S Rolfem se osobně setkal jen při lyžařské dovolené ve Švýcarsku v roce 1956. Rolf si už na otce nepamatoval a říkal mu "strýček Fritz".

Nějakou dobu to vypadalo, že Josef Mengele začne za oceánem nový nerušený život. Německé úřady se domnívaly, že dávno zemřel, a nikdo po něm nepátral. Mengele v Argentině obchodoval pod vlastním jménem a oženil se s vdovou po svém zesnulém bratrovi. Manželství nevydrželo dlouho. Úřední záznam o rozvodu pak posloužil lovcům nacistů jako důkaz, že je Mengele stále naživu. (Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengele)

V roce 1959 byl na něj vydán zatykač a německá strana začala s Argentinou vyjednávat o jeho vydání do rodné země. Mengele v rychlosti zmizel v Paraguayi, a tím začal jeho konec. Stal se štvancem, žijícím v neustálém strachu z dopadení. Nemohl pracovat, nemohl podnikat, bál se vyjít mezi lidi. Ocitl se v tíživé finanční situaci a jeho život závisel na hrstce přátel, kteří byli ochotni ho u sebe skrývat.

Do Brazílie už přišel jako troska. Trpěl úpornými bolestmi v podbřišku, ale do nemocnice se neodvážil. Přátelé mu radili, aby se vrátil do Německa a podstoupil léčbu. To by však znamenalo vydat se dobrovolně spravedlnosti.

V roce 1976 si Mengele trpce poznamenal do deníku, že nemá peníze na výlet do Ria. "Cítím se osamělý, nebo spíš opuštěný, bolestivěji než kdy dříve," napsal.
(Zdroj: www.theguardian.com, listopad 2004)

O rok později se stal zázrak. Po 21 letech se setkal se synem. Rodinný přítel Hans Sedlmeier ho v dopise varoval: "Svět, zejména ten u nás, se nesmírně změnil. Předpoklady, na kterých jsi stavěl své myšlenky a činy, už neexistují. Rolf představuje generaci nové německé mládeže, která vyznává jinou ideologii a hodnoty."

Rolf Mengele popsal dům svého otce v Sao Paulu jako ubohou chýši, kde byla jen jedna postel. Josef ji přenechal synovi a sám spal na podlaze. "Zajímalo mě, jak to bylo v Osvětimi. Chtěl jsem slyšet otcovu verzi. Opravdu se dopustil činů, ze kterých byl obžalován?" uvedl později Rolf v rozhovoru pro americký tisk. Otec mu prý nedokázal přímo odpovědět. Místo toho se pustil do pseudovědeckého monologu, ve kterém ospravedlňoval své rasistické postoje.

Během čtrnáctidenního pobytu v Brazílii Rolf poznal otcovu nevyrovnanou mysl, výkyvy nálady, deprese a úvahy o sebevraždě, ale pranic se nedozvěděl o jeho působení v Osvětimi. Jediné, co Josef dokázal na svou obhajobu uvést, byla otřepaná věta odsouzených nacistů: "Musel jsem plnit rozkazy, nebyl jsem to já, kdo Osvětim vynalezl." Synovi se dokonce snažil namluvit, že do plynových komor posílal jen lidi, kteří byli vážně nemocní a přicházeli do tábora napůl mrtví. "Nemělo smysl se o tom dál bavit," uznal Rolf.

Nejhorší bylo, když Mengele vytáhl stříkačku, vzpomíná muž, který přežil Osvětim
Magazín

Nejhorší bylo, když Mengele vytáhl stříkačku, vzpomíná muž, který přežil Osvětim

Pro Josefa Mengeleho byla synova návštěva poslední životní vzpruhou. "Teď už můžu v klidu umřít," zapsal si do deníku. O 15 měsíců později, v únoru roku 1979, ho při plavání v moři stihla mrtvice a utonul. Byl pohřben pod jménem Wolfgang Gerhard a jeho identita byla potvrzena až díky DNA testům v roce 1992. (Zdroj: www.thejc.com, únor 2020)

Tagy Argentina Auschwitz Brazílie Jižní Amerika Josef Mengele Německo Paraguay São Paulo Švýcarsko