Časovaná atomová bomba na dně moře: Potopené ponorce hrozí obnova jaderné reakce

Z první sovětské jaderné ponorky K-3 se má stát muzeum. Mnoho dalších ale leží na dně oceánu.

Z první sovětské jaderné ponorky K-3 se má stát muzeum. Mnoho dalších ale leží na dně oceánu.

Foto: Profimedia.CZ

Oblasti Karského a Barentsova moře na okraji Severního ledového oceánu se přezdívá arktický jaderný hřbitov. Podle ekologů na jeho dně odpočívá 17 tisíc kontejnerů s jaderným odpadem, 14 jaderných reaktorů a 19 havarovaných ponorek. Jedna z nich představuje pro místní vody mimořádné nebezpečí.

Sovětská ponorka K-27 byla vyrobena jako útočné plavidlo, které mělo sloužit k potápění nepřátelských lodí. Inženýři na ní vyzkoušeli experimentální metodu chlazení reaktorů tekutým kovem, což se jim nevyplatilo. V roce 1968 se plášť chladiče protrhl a došlo k úniku radiace, jež ohrozila posádku. Problémy s ponorkou neustávaly, a tak se s ní Sověti v roce 1982 nadobro rozloučili. Její reaktory zalili asfaltem a potopili ji kousek od souostroví Nová země v hloubce pouhých 33 metrů.

Strach mají nejen rybáři

Na nebezpečí spojené s touto konkrétní potopenou ponorkou upozorňují mezinárodní výzkumné týmy už devět let. Plavidlo působením mořské vody rezaví, asfalt se postupně rozpouští a kontejneru hrozí obnovení jaderné reakce. Kvůli umístění v mělkých vodách navíc existuje vážné riziko, že by případná radiace unikla do vzduchu a rozšířila se do přilehlých pobřežních oblastí i dále na kontinent. Nikoli bezdůvodně ponorka K-27 dostala před lety přezdívku Nagasaki.

Tikající jaderná bomba pod hladinou oceánu děsí hlavně Norsko, které v oblasti loví tresky. Norští rybáři ročně vyloví z Karského a Barentsova moře až 3,5 milionu ryb a zamoření oceánu by je připravilo o živobytí.

Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že ponorku nechá vyzvednout a převézt na bezpečnější místo do roku 2022. Moc času mu tedy ke splnění závazku nezbývá. Společnost Rosatom údajně pracuje na výrobě plovoucího přístaviště, které bude schopno ponorku odtáhnout.

Kaiserliche Marine / Imperial German Navy - Uboot / U-Boot / Submarine SM U 8

Jak vypadaly ponorky za 1. světové války: Technicky nedokonalá smrtící past

Radioaktivní hroby

Vylovit jaderné plavidlo ze dna oceánu ovšem není nic jednoduchého. Když se Sověti pokoušeli jednu takovou ponorku vylovit v roce 1974, rozlomila se jim na dvě části. Podobný scénář by v případě K-27 znamenal okamžitou katastrofu s nedozírnými následky.

Specialisté v současné době prozkoumávají také kontejner reaktoru atomové ponorky K-19, který byl u Nové země objeven letos v září. Jejich cílem je ověřit jeho stav a zjistit, zda se nejedná o další vysoce nebezpečný kus dědictví neslavné sovětské éry. Ponorka K-19 havarovala již při své první jízdě v roce 1961 a devět námořníků za to zaplatilo životem - zasáhly je smrtelné dávky radiace. O incidentu byl na počátku nového milénia natočen film K-19: Stroj na smrt, ze kterého vám předkládáme krátkou ukázku:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.lidovky.cz, zoommagazin.iprima.cz