www.allthatsinteresting.com, www.discovermagazine.com, www.starovekyegypt.net

Když se vysloví její jméno, ihned si představíme tmavovlasou krásku s mikádem, ofinou, výraznými očními linkami a souměrným obličejem, jak svůdně sedí na trůnu v šatech zakrývající jen to nejdůležitější. Tuto podobu egyptské vládkyně nám předkládají umělci již několik staletí.

Není divu. Kleopatra měla již za svého života pověst žhavé svůdkyně. Okouzlila totiž dva nejmocnější muže své doby Julia Caesara a Marca Antonia. „Byla ženou nesmírného půvabu. Skvělá k pohledu i poslechu. Má moc podmanit si každého,” líčil kronikář Cassius Dio. Také řecký historik Appian ji popsal jako krasavici. „Ležela pod baldachýnem oblečená jako Venuše. Každý, kdo ji uvidí, ztratí hlavu jako mladík.” Královna ale nebyla jen pohledná, podle řeckého historika Plutarchose měla především charisma. „Její obličej nebyl nesrovnatelný, ale její přítomnost a vystupování mělo v sobě něco stimulujícího,” napsal. 

Historici však upozorňují, že k pochopení jejích popisů je nutné brát v úvahu celkový kontext doby. Například římští kronikáři pod nátlakem císaře Octavia, jehož cílem bylo ponížit svého rivala Antonia, ji vykreslují jako „nečestnou prostitutku, která nedokáže nic jiného než manipulovat s muži”.

Kleopatra

Představu o tom, jak Kleopatra vypadala, mohou poskytnout také archeologické nálezy. Ty jsou však také idealizované. Například mince ražené ve východním Středomoří v letech 37 až 33 př. n. l. zobrazují ženskou tvář s orlím nosem a ostrou bradou. Odborníci předpokládají, že se vládkyně nechala záměrně upravit, aby získala důvěru svých poddaných. Výrazné rysy totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. 

Podobně nepřesné jsou prý i reliéfy na chrámech nebo sochy. Navíc, většina děl byla zhotovena až po její smrti, což napovídá, že zobrazují spíše umělcovu fantazii a dobu, v níž žil.

Jak vypadala královna Egypta?

Existuje však busta z let 40 až 30 př. n. l. o níž se předpokládá, že vzhled panovnice zobrazuje nejpřesněji. Tvář má oválný tvar, mandlové oči, plné rty a delší nos. Právě toto dílo posloužilo k rekonstrukci Kleopatřiny podoby.

Zdroj: Youtube

Proč vůbec záleží na tom, jak královna vypadala? „Naše posedlost jejím vzhledem souvisí s její mocí,” říká egyptoložka Sally-Ann Ashton. „Její úspěch je spojován s krásou a ne intelektem. Většina kronikářů se nezmiňuje o Kleopatřině vzdělání nebo umění diplomacie. Tento pohled navíc přebrali i dramatici a hollywoodští producenti.”