Tisíce let starý Kukulkánův chrám tak vědce nepřestává fascinovat.

Uvnitř slavné mayské pyramidy vědci našli další záhadnou pyramidu

Mayská architektura je stará více než 4000 let. Mnoho z jejích staveb rozmístěných v Mexiku, Guatemale či Hondurasu dodnes fascinuje lidi z celého světa. 

Vědci nyní uvnitř jedné z pyramid objevili další záhadnou pyramidu. Ta, v pořadí již třetí, byla objevena ve slavném mayském archeologickém komplexu zvaném Chichén Itzá. Stavba, která byla objevena za pomoci elektrických signálů, nabízí nový pohled na to, jak podobné stavby mayské architektury vznikaly.

Kukulkánova pyramida, jež byla prvním objevem komplexu Chichén Itzá, se řadí mezi sedm novodobých divů světa a uvnitř sebe skrývá další dvě pyramidy. 

Kukulkánova pyramida se řadí mezi stupňovité pyramidy. Dosahuje výšky téměř 100 metrů a byla postavena někdy mezi 9. a 12. stoletím. 

Vědci stále zkoumají její rozmanitost. V roce 1935 byla uvnitř této pyramidy objevena vnitřní stavba. Výzkumné práce trvaly od roku 1931. Během těchto let se vědci zabývali otázkami, jak mohli staří Mayové přemístit tak obrovské kameny, které byly ke stavbě konstrukce Kukulkánovy pyramidy potřeba.

Další pyramida, v pořadí třetí, která se v komplexu Chichén Itzá našla, byla objevena neinvazivně. Je vysoká třicet tři metrů a byla objevena za pomoci malých signálů elektrického proudu vstřikovaných do samotné stavby Kukulkánovy pyramidy. 

Podívejte se na úžasnou animaci

Nález vnitřní struktury ukazuje, že pyramida zasvěcená bohu slunce a nebes Kukulkánovi byla postavena ve třech fázích.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nacházela se ve vnějším plášti Kukulkánu. Objev oznámili mexičtí archeologové a následně Kukulkánovu pyramidu přirovnali k „matrjošce“. Tradiční ruské dřevěné hračce. Matrjoška je panenka, složená ze dvou částí, obsahující několik menších figurek, z nichž jedna zapadá do druhé.

S tímto přirovnáním přišel René Chavez Segura, profesor z Mexické národní autonomní univerzity a vedoucí výzkumu. 

Vědci předpokládají, že nalezená vnitřní struktura byla vytvořena dříve než ostatní. Budova kolem ní mohla být postavena z důvodu ochrany před přírodními vlivy a chátráním. Ovšem důvodem stavby Kukulkánovy pyramidy mohly být i mocenské struktury. 

K tomu přispívá fakt, že Kukulkánova pyramida byla postavena na řece, čímž se dá vysvětlit, proč jí staří Mayové přikládali velkou důležitost. 

Zdroje:

ct24.ceskatelevize.cz

www.express.co.uk

archaeology-world.com