Travička Voisinová: Usmrtila přes tisíc lidí, neštítila se použít krev nemluvňat

Nataša Slánská | 10. 9. 2020
Travička La Voisinová ve vězení
La Voisinová byla upálena na hranici.
Ludvík XIV. nakonec aféru ututlal.

V raném novověku proběhlo mnoho čarodějnických procesů, v jejichž rámci byly mučeny a popravovány naprosto nevinné osoby. Případ Kateřiny La Voisinové se tomuto modelu vymykal. Obžalovaná skutečně pořádala černé mše a modlila se k Satanovi. Kromě toho svým klientům prodávala jedy, které usmrtily přes 1000 osob.  

Manžel La Voisinové býval pařížským klenotníkem, obchody mu ale moc nešly. Jeho žena byla nucena najít vlastní cestu, jak zabezpečit rodinu. Začala věštit budoucnost a prodávat ochranné amulety. V 2. polovině 17. století byly podobné služby ve Francii velmi vyhledávané; La Voisinová si brzy získala širokou klientelu, mezi níž nechyběly ani osoby z nejvyšších kruhů.

Netrvalo dlouho, a podnikavá Pařížanka rozšířila sortiment o kosmetické produkty, elixíry krásy, nápoje lásky a lektvary na zlepšení mužské potence. Ingredience vybírala na základě dobových pověr a doporučení šarlatánů věnujících se magii. V její spíži nesměly chybět drcené kosti ropuch, zuby krtků, španělské mušky, železné piliny, lidská krev ani různé části těl popravených lidí. Jedním z jejích věrných dodavatelů byl přirozeně pařížský kat.

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni
Magazín

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni

Největší jmění však La Voisinová vydělala na jedech. Za otrávení nemilovaného manžela nebo sokyně v lásce si účtovala až 50 tisíc franků. Je jasné, že takovou sumu si nemohl dovolit hned tak někdo, a většina objednaných vražd proběhla mezi vysokou šlechtou a nejbohatšími měšťany.

V roce 1677 skončila ve vězení hadačka Magdelaine de la Grange, která policii prozradila jména osob zapletených do černé magie a travičství. Vyšetřovatel Gabriel Nicolas de la Reynie s hrůzou zjistil, že má před sebou hustou síť nebezpečných šarlatánů a čarodějnic, jejichž služeb využívají i ti nejmocnější klienti. V nebývale rozsáhlém procesu bylo postupně odsouzeno k smrti 34 lidí, popravišti se vyhnuli jen příslušníci šlechty, kterým bylo taktně doporučeno opustit Francii.

Došlo také na La Voisinovou. Činy, k nimž se před soudem přiznala, byly tak příšerné, že lidé v lavicích omdlévali hrůzou. Při černých mších používala svíce vyrobené z tuku oběšenců. Satanovi přinášela oběti v podobě zavražděných nemluvňat. Svými jedy na objednávku usmrtila přes 1000 osob.

Je nutno doplnit, že La Voisinová nebyla nikdy podrobena mučení, ačkoli k tomu policie získala oficiální povolení. Vyšší kruhy totiž neměly zájem na tom, aby obžalovaná travička pod nátlakem bolesti vykřikovala jména klientů, která měla zůstat utajena. Šlo zejména o královu milenku Madame de Montespan.

Francoise se z chůvy nemanželských dětí stala utajenou manželkou Ludvíka XIV.
Publicistika

Francoise se z chůvy nemanželských dětí stala utajenou manželkou Ludvíka XIV.

Právě tato dáma si prý kdysi u La Voisinové objednala černou mši, aby si přivolala lásku samotného Ludvíka XIV. Když se pak stala jeho první konkubínou, černá magie jí měla pomoci toto výsadní postavení udržet. V roce 1679 se však král přesto rozhodl svou milenku vyměnit a zakoukal se do jisté Angélique de Fontanges. Madame de Montespan okamžitě spěchala za La Voisinovovou a žádala královu smrt. Travička nejprve váhala, ale nakonec se rozhodla králi osobně doručit otrávenou listinu, vydávanou za petici lidu.

Zrovna ten den se však v královském paláci sešel celý hlouček lidí s různými peticemi a Ludvík nechal všechny vyhodit. La Voisinovová další pokusy vzdala a otrávený list spálila.

Tyto skutečnosti vyšly najevo až po její smrti upálením v roce 1680 a nikdy nebyly oficiálně potvrzeny.

Tagy Francie jed láska Ludvík XIV. Montespan smrt