Gábina z Kamarádů roli dostala náhodou. Teď se živí tím, co ji skutečně baví

Redakce | 12. 11. 2019
Ze seriálu Kamarádi
Lenka Pletková - Kaplanová
Ze seriálu Kamarádi

Roli Gábiny dostala zcela náhodou a kamarád, kterého původně na konkurz jen doprovázela, jí to doteď neodpustil. Dva roky působila Lenka Pletková v seriálu Kamarádi, který ji na moment vyšvihl na samý vrchol. Ji samotnou ale tato životní šance nijak neoslovila a herectví pověsila na žebřík dřív, než se z ní mohla stát stálice českých obrazovek a pláten. Co dělá dnes?

Měla být obyčejnou podporou svému kamarádovi Otovi, který se toužil stát hercem a chtěl jít na konkurz na nový seriál Kamarádi. Je konec 60. let a Lenka Pletková, dnes Kaplanová, souhlasí. Ve studiu nic nepředvedla, přesto okamžitě padla režisérovi do oka a byla pozvána do druhého kola. Ota žárlil a s Lenkou se přestal bavit. Lenka, nepolíbena kamerou, si řekla, že to zkusí. Získala roli krásné Gábiny, která uchvátila tisíce chlapeckých srdcí.

Láska z natáčení Habermannova mlýna: Herz zahořel k výrazně mladší kolegyni
Magazín

Láska z natáčení Habermannova mlýna: Herz zahořel k výrazně mladší kolegyni

Přestože se prakticky přes noc stala hvězdou, kariéra ve filmové branži jí nic neříkala a sama sebe v televizi viděla nerada; když se vysílal seriál, nutila rodinu, aby přepnula kanál, nebo zavírala oči, aby se necítila za své herectví trapně. V seriálu přitom excelovala a dosvědčují to i lidi, kteří se na něj dívají o čtyřicet let později.

Ve svých pouhých dvanácti letech získala za celé své působení v Kamarádech výplatu 15 000 korun, což se dnes skoro rovná minimální mzdě, v 70. letech to ale bylo velké jmění. Jako puberťačka byla nadmíru skromná a nechtěla vydělané peníze utratit za hlouposti, vše dala rodičům, aby jim pomohla v koupi chalupy. Na její štědrý dar nezapomněli a o mnoho let později jí je vrátili.

Ladislav Chudík: Láska k ženě ho hnala do neštěstí, zachránili ho věrní studenti
Magazín

Ladislav Chudík: Láska k ženě ho hnala do neštěstí, zachránili ho věrní studenti

Nedokázala si představit, že by tohle dělala celý život, ani dvě úspěšné série ji neutvrdily v tom, že není špatná herečka a nemá se za co stydět. Kariéry dětské hvězdy se nadobro vzdala a věnovala se jinému oboru, žurnalistice. K psaní, jak sama potvrdila, tíhla celý život. Je šéfredaktorkou odborného magazínu Rezidentní péče, který je zaměřený na česká sociální zařízení.

Že by se k filmování někdy vrátila? ,,Nemám to v plánu," přiznala. Na Kamarády ale často vzpomíná. Přestože většinu dlouho neviděla, s Michalem Michálkem, jenž ztvárnil roli Ferdy, se vídá dodnes.