Pokud totiž i vy patříte mezi nositeli neandrtálského genu, máte šanci poznat, jak to bude vypadat s vaším zdravím.

Máte neandrtálského předka?

Pokud se u vás totiž skutečně prokáží, je možné díky nim zjistit, k čemu má následně vaše tělo predispozice. To znamená, jaké nemoci vám hrozí nebo k jakým neřestem můžete inklinovat.

Nendrtálskými geny se dlouho zabýval Sriram Sankararaman, evoluční biolog, který působí na univerzitě v Harvardu. Právě on se svými kolegy zkoumal neandrtálské geny a snažil se je dát do souvislosti s dnešními lidmi.

Výsledky jeho zkoumání byly překvapivé. U více než jednoho tisíce zkoumaných jedinců se totiž objevili geny, jejichž nositeli byli právě neadrtálci. 

Obecně je známo, že ke křížení neandrtálců s druhem homo sapiens skutečně došlo. Odehrálo se v době, kdy se homo sapiens podařilo proniknout na území dnešní Afriky. Promícháním obou lidských genomů pak vznikl mix, který si však, podle vědců, nese své následky.

Podle šesti kritérií si můžete udělat jednoduchý test

Otázkou vědeckého zkoumání nebylo jen zjistit, zda si dnešní lidé skutečně nesou neandrtálský gen, ale také, jak moc je jejich gen tím neandrtálským ovlivněn. Případně, zda existuje nějaký negativní přinos, který by naši předkové dnešním lidem ponechali.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci zjistili, že lidé, jež v sobě mají neandrtálský gen, mají takříkajíc předurčeno, kam se bude ubírat jejich zdraví a s čím se ve svém životě budu muset potýkat. Řeč byla především o závislostech, jako je například kouření.

Aby se však dalo s přesností určit, zda ten či onen člověk v sobě gen neandrtálce má, postupovali vědci podle jednoduchého testu. V něm hrálo hlavní roli šest základních kritérií. 

Prvním kritériem byla kvalita pleti, druhým pak zbarvení očí, dále původ, neboť neandrtálci přišli do Afriky z chladnějších koutů světa. Právě to jim pak umožnilo vydržet podmínky, které jim nachystal život v Eurasii. Místem původu neandrtálců totiž byla například Sibiř. Tu obývali neandrtálští lovci poměrně dlouho. 

Čtvrtým kritériem byly kožní geny, dalším celková stavba těla a nakonec jsou to geny, které ovlivňují sklon k určitým chorobám. 

Předpokládá se, že lidé, kteří trpí depresemi nebo jsou postiženi diabetem 2. typu, v sobě gen neandrtálců zcela jistě mají. To ale není všechno. Za "potomky" neandrtálského genu jsou také považováni lidé, kteří jsou dnes vášnivými kuřáky a své závislosti se ne a ne zbavit. 

Pokud tedy milujete chlad a rádi si při tom zapálíte cigaretu, je možné, že i vy jste nositeli neandrtálského genu. 

Zdroje:

www.ctvnews.ca

www.theguardian.com

www.newscientist.com