Otisky na pláži v Happisburghu v Norfolku jsou nejstarší mimo Afriku: jinak nejstarší stopy na světě se nacházejí v Tanzanii a pocházejí z doby před 3,5 miliony let. V Norfolku se jedná o otisky nohou dávno vyhynulého předka člověka, kterému se přezdívá "průkopnický člověk". Experti datovali jejich stáří do doby před 950 000 let a domnívají se, že je zde zanechal právě Homo Antecessor. Již dříve, v roce 2013 byly na podobném místě nalezeny otisky a nástroje, ale žádné zkameněliny se nenašly. Možná spolu oba nálezy souvisejí?

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Naleziště bohaté na světově unikátní nálezy

Za objevem nejstarších stop stojí archeologický nadšenec Paul Macro. Značky objevil na místě velmi blízkém stopám objeveným v roce 2013, které rovněž pocházejí ze stejného časového období. Nejstarší otisky na světě mimo Afriku patří člověku, který byl pravděpodobně vysoký 0,9 až 1,7 m. Jeho úroveň byla pokročilejší než u Homo Erecta.

Místo se okamžitě stalo velmi slavnou lokalitou. "Happisburgh nám vypovídá o nejstarších lidech v Británii. Měli jednoduché kamenné nástroje. Používali křemen a suroviny k výrobě vločkovitých nástrojů. Máme co do činění s nejranějšími typy technologie kamenných nástrojů,“ řekl profesor Simon Lewis. Nyní vědci doufají, že se jim podaří objevit fosilní kosti, které by jejich domněnku prokázaly.

Kdo byl Homo antecessor?

Homo antecessor měl i malou mozkovnu. Velikost jeho mozku se pohybovala zhruba mezi 1 000 a 1 150 cm³, což je méně než průměrných 1 350 cm³ mozku moderních lidí. Zvláštní je, že o podle jiných nálezů archeologů, kteří v roce 1994 nalezli pozůstatky ve španělském Burgosu, byl tento druh hominina pravděpodobně pravák, čímž se lišil od ostatních lidoopů, a mohl používat symbolický jazyk.

O tom, zda je Homo antecessor příbuzný s ostatními druhy Homo v Evropě, se vedou vášnivé debaty. Zatímco jedni vědci tvrdí, že mezi Homo ergaster a Homo heidelbergensis existovala evoluční spojitost, jiní myslí, že Homo antecessor byl zcela samostatný druh, který se vyvinul z Homo ergaster. A pak je zde i názor, že Homo antecessor je ve skutečnosti stejný druh jako Homo heidelbergensis, který žil v Evropě před 600 000 až 250 000 lety v období pleistocénu.

Patří stopy skutečně „pionýrskému člověku“?

Jason Gibbons z Norfolkského muzea tvrdí, že nyní vědci hledají fosilní kosti, které by prokázaly, zda v Norfolku skutečně před téměř milionem let byl Homo Antecessor. Je možné, že stopy patří i jinému druhu hominina.

Vědci museli jednat rychle, protože místo na pláži je ovlivňováno přílivy a odlivy. Otisky tak kvůli vrstvě, ve které se nacházejí, a moři nevydrží dlouho. Proto bylo provedeno rychlé 3D skenování a za dva dny byly stopy opět zasypány pískem.

"Bylo to nesmírně vzrušující, když jsem poslal fotografie do Norfolkského muzea a oni řekli, že stopy mohou být staré 850 000 let,“ tvrdí Gibbons.

Homininé v Evropě

Až do tohoto nálezu měly prvenství v Evropě 350 tisíc let staré stopy nalezené v Itálii v Ciampate del Diavolo. Tak zvané ďáblovy stopy jsou zanechány na sopce Roccamonfina v lávě. Naproti otisky z Happisburghu byly objeveny ve vrstvě sedimentu, která se odkryla při odplavení písku.

Pokud bude totožnost stop potvrzena, pak je jasné, že druh Homo antecessor je jedním z nejstarších známých druhů člověka objevených v Evropě. Je datován do doby před milionem let.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.cnet.com, cs.wikipedia.org/wiki/Homo_antecessor, nutcrackerman.com