Marcela Sedláčková: Neznámá sestra Nataši Gollové byla odsouzena za velezradu

Nataša Slánská | 11. 7. 2020
Marcela Sedláčková
Nataša Gollová
Anna Sedláčková

Měla být slavná jako její matka a sestra. Poválečné poměry v Československu ale její hvězdnou kariéru utnuly hned v začátku. Místo na prknech slávy se Marcela Sedláčková ocitla ve vězení.

Její matka Andula Sedláčková patřila k obdivovaným prvorepublikovým herečkám. Hvězdná dráha ji svedla dohromady s politikem Františkem Xaverem Hodáčem, ačkoli byla provdaná za právníka Josefa Kašpara. Co se nezdařilo v manželství, podařilo se v tajném vztahu: Andula v roce 1926 přivedla na svět své první, vymodlené dítě, holčičku Marcelu.

Hodáč už měl dvě děti, Ivana a Natašu, která se proslavila pod pseudonymem Gollová. Andula si přála, aby i její dcera kráčela v hereckých šlépějích a zametala jí cestičku. Malá slečna vyrůstala mezi celebritami své doby, Václav Vydra mladší ji bral na výlety, pozornost jí věnoval i Hugo Haas. V roce 1939 Andula založila vlastní divadlo a 13letou dceru v něm rovnou angažovala. Po válce se Marcela začala objevovat i ve filmech.

Nataša Gollová: Nešťastná volba životních partnerů ji přivedla do neštěstí
Magazín

Nataša Gollová: Nešťastná volba životních partnerů ji přivedla do neštěstí

Zlom nastal v roce 1949, kdy Marcelu oslovili známí, kteří chtěli emigrovat na západ. Marcela má chatu v Kynžvartu, nezná tam náhodou nějakého převaděče, jenž by jim pomohl dostat se za hranice? Mladá herečka jednoho znala a známým ho doporučila. Z dotyčného se ale vyklubal agent StB a všichni putovali do vazby.

Marcela byla odsouzena ke 12 letům za mřížemi za spoluvinu na velezradě. Zároveň to znamenalo, že si v uměleckém světě už neškrtne, ačkoli ji nově nastupující prezident Zápotocký v roce 1953 amnestoval. Uplatnění mohla najít jen v oblastních divadlech za nuzný peníz. Vězení navíc podlomilo její fyzické i psychické zdraví. Nikdy se z toho nevzpamatovala.

V 60. letech přijala stálé zaměstnání metařky v podniku Sady, lesy a zahradnictví a pečovala o svou stárnoucí matku. Po její smrti se krátce blýskla v souboru Národního divadla a v roce 1968 emigrovala s přítelem do Švýcarska. Zřejmě ale nenašla sílu začít tu nový život, a tak se záhy vrátila zpět do Prahy. Budoucnost před sebou už neviděla. Měsíc po svých 43. narozeninách spáchala sebevraždu.

Tagy Andula Sedláčková Československo František Hodáč Hugo Haas Josef Kašpar Nataša Gollová Praha Státní bezpečnost Švýcarsko Václav Vydra