Maličkou bibli, která je replikou Bible na řetězech, lze přečíst pouze lupou. Byla objevena v Městské knihovně v Leedsu a ihned se přiřadila mezi tisíce záhadných pokladů znovuobjevených v této tajemné knihovně během výzkumu. Její původ není dosud znám.

Na zcela nové video o tomto nálezu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Funkční miniaturní bible

Tato malinká bible je skutečně velmi roztomilá a je až k nevíře, že je skutečně funkční! Na 876 papírových stranách obsahuje oba zákony. Je vytištěna na speciálně tenký indický papír. I když k jejímu čtení potřebujete lupu a notnou dávku trpělivosti, určitě se to vyplatí.

Miniaturních biblí je spousta:

Miniaturní replika "řetězové bible" vznikla v 16. století a je velká asi jako mince o rozměrech 5 krát 3,5 cm. Kniha byla označena za nejmenší bibli na světě, i když ve skutečnosti tomu tak není. Jistě je ale velmi vzácná a nádherná.

Vznáší se nad ní ale celá řada otazníků, které si vědci nedokáží zatím zodpovědět.

Bible na řetězech

Originální bible na řetězech je velmi významnou památkou. Její historie sahá do roku 1538, kdy hlavní ministr Jindřicha VIII., Thomas Cromwell, nařídil duchovním, aby tuto vzácnou knihu zajistili. Měla tak být chráněna proti krádeži, proto byla „připoutána řetězy“ a umístěna na vhodném místě v kostele. Tak ji zde navštěvovali farníci, kteří si ji mohli v klidu číst. Bible si tak vysloužila název Bible na řetězech. Je známá jako jedna z nejkrásnějších biblí, které kdy byly vytištěny.

Záhada maličké knihy

Miniaturní bible je ověnčena záhadami, z nichž některé prostě nemají vysvětlení. Zajímavé je zejména to, jak se v knihovně objevila? Jak uvedla vedoucí knihovnice leedské Městské knihovny Rhian Isaacová, bible se najednou v knihovně objevila v okamžiku, kdy se zaměstnanci knihovny rozhodli provést během výluky způsobeného pandemií komplexní průzkum.

Odkud bible pochází, nikdo neví. „Je to tak trochu záhada. Spousta předmětů v naší sbírce byla buď časem zakoupena, nebo mohla být darována. Během výluky jsme udělali dost práce na katalogizaci našich vzácných knih a speciálních sbírek. Předtím téměř nikdo tyto knihy neviděl nebo se nikdy nenašly,“ říká knihovnice. Stejně tak se náhle „objevila“ i tato miniatura.

Vyžádala si i zprávu v televizních novinách:

Zdroj: Youtube

Pandemické objevy v leedské knihovně

Během katalogizace v knihovně bylo zařazeno více než 3 000 nových položek, z nichž některé byly datovány do 15. století. Byly zde objeveny i cenné výtisky Olivera Twista a mnoho dalších vzácností. Mezi nimi byly ale i nějaké plagiáty, které kdysi rozvířily vody soudnictví. Mezi nálezy byla také kopie Norimberské kroniky z roku 1497, která byla rovněž zvláštní. Na obálce kroniky je obrys klíče, který je do knihy jakoby vtlačen. Zná se, že mohl být ukryt uvnitř knihy.

Knihovníci nyní doufají, že si drobnou Bibli a další nalezené předměty budou moci prohlédnout všichni návštěvníci, nejen akademici a badatelé.

Zdroje:

coinhunter.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.bolnews.com