Vědci zrekonstruovali sympatickou tvář neandertálce z Altamury. Zuby užíval zuby

Natálie Borůvková | 19. 7. 2022

Muž z Altamury je jednou z nejúplnějších a nejlépe zachovaných koster neandrtálců, které kdy byly objeveny. Jeho zkamenělé kosti však zůstaly po dlouhou dobu skryty před zraky lidí na dně propadliny poblíž města Altamura v jižní Itálii.

Vědci zrekonstruovali sympatickou tvář neandertálce z Altamury

Právě tam před více než 130 000 lety pravděpodobně spadl a zemřel hlady. Jeskyňáři se s jeho lebkou, pokrytou vápencovými nánosy, setkali poprvé v roce 1993. Pro vědce je však frustrující, že její nepřístupná poloha - 20 minut cesty z povrchu úzkými puklinami - nesmírně ztěžuje studium kostry.

Tělo zůstává uloženo v malé komoře hluboko v krasovém jeskynním systému. "Pomocí lana snesli dolů mě i mnoho mých kolegů. Pro mě to byl naprosto úžasný zážitek. Když se dostanete do toho kouta a uvidíte tam kostru, tak vás to opravdu ohromí," řekl Jacopo Moggi-Cecchi, profesor na katedře biologie Florentské univerzity.

Na základě fotografií, videozáznamů a rentgenových snímků pořízených v hloubce jeskyně vědci zveřejnili první studii mužovy čelisti, včetně téměř kompletní sady zubů. Z nich vyplývá, že muž byl dospělého věku, ale ne starý, a před smrtí také přišel o dva zuby.

"Ztráta zubů je něco zajímavého. Máme k dispozici rozsáhlé fosilní záznamy neandertálců a není to typické. Z hlediska zdraví ústní dutiny byli v dobré kondici," uvedl Moggi-Cecchi.

Kořeny některých zubů byly obnažené, což by mohlo naznačovat, že ve hře bylo onemocnění dásní, řekl. Na některých zubech v dolní čelisti se také nacházely nánosy zubního kamene - kalcifikovaného plaku, který je dnes zubařům dobře známý.

Homo neanderthalensis žil na Zemi asi 350 000 let před svým vymizením, a to na území dnešní Evropy a části Asie. Zmizeli asi před 40 000 lety - i když se předpokládá, že se geograficky překrývali s Homo sapiens po dobu více než 30 000 let poté, co někteří lidé migrovali z Afriky.

Dřívější výzkum, zveřejněný v roce 2016 na základě analýzy DNA ramenní kosti muže, potvrdil, že se skutečně jedná o neandertálce a že žil před 130 000 až 172 000 lety.

Zuby používal zvláštním způsobem

Stejně jako ostatní neandrtálci má i tento pravěký člověk větší přední zuby než moderní lidé - jeho stoličky jsou však stejně velké jako u lidí. Čelisti neandertálců jsou širší a chybí jim vystouplá brada, která je typická pro moderní lidi.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Analýza stop po opotřebení a zubního kamene na dalších neandertálských zubech vědcům poskytla informace o stravě neandertálců a o tom, jak používali své zuby i k jiným úkolům než k jídlu.

Naši archaičtí příbuzní používali přední zuby téměř jako "třetí ruku", aby si mohli přidržovat maso při jeho porcování nebo aby si mohli přidržovat kůži nebo usně při přípravě, vysvětlil Moggi-Cecchi. Člověk z Altamury měl "výrazné opotřebení", které mohlo souviset s tímto druhem činnosti.

Vědci našli skutečný důvod, proč vymřeli neandrtálci. Lidé za to vůbec nemohli
Magazín

Vědci našli skutečný důvod, proč vymřeli neandrtálci. Lidé za to vůbec nemohli

Pro podrobnější analýzu by však podle Moggi-Cecchiho bylo nutné lebku dostat do laboratoře, protože zuby jsou stejně jako zbytek kostry pokryty kalcitem - minerálními usazeninami z vápencového krasu.

Zdroje:

www.ancientpages.com

www.dailymail.co.uk

www.livescience.com

Tagy Afrika Altamura Asie Evropa Florentská univerzita Itálie kostra