Jaké tajemství skrývají nedokončené egyptské pyramidy? Přístup je k nim zakázán

Natálie Borůvková | 17. 9. 2022

Většina lidí neví, že vedle slavné trojice pyramid se v egyptské Gíze nacházejí další dvě nedokončené pyramidy. Z jedné zbyly jen základy a druhou je pyramida Zawyet El Aryan. Přístup k nim je ale zakázán. Jaká skrývají tajemství?

Jednou z nedokončených pyramid je právě nedokončená severní pyramida Zawyet El Aryan. Ta se nachází téměř 5 km jihovýchodně od Gízy.

Jaké tajemství skrývají nedokončené egyptské pyramidy?

Druhá, menší, je známá jako Vrstvová pyramida. Archeologové tvrdí, že se jedná o nedokončené pyramidy. Podle dalších teoretiků se však nejedná o pyramidy, které jsou nedokončené, nýbrž o stavby, jež byly dávno zbořeny.

Světem tak kolují informace, které jsou často nepřesné či klamavé. I proto se dá říci, že původ těchto starověkých "zřícenin" zůstává dodnes nevyřešenou historickou záhadou.

V roce 1900 objevil zbytky pyramid italský archeolog Alessandro Barsanti a v roce 1904 zahájil vykopávky. Jeho první zpráva, napsaná ve francouzštině, popsala podzemní chodby, komoru a podivnou kruhovou vanu. Jeho popis této kamenné vany, stejně jako způsob jejího uzavření a uchovávání, byl však zcela úžasný.

Přestože Barsantiho ohromila skvělá kvalita kamenické práce na klesající studni a otevřený prostor na dně, nikdo jiný se do této památky nepodíval.

Přístup je k nim zakázán

Od roku 1964 jsou pyramidy v zakázaném vojenském prostoru a další vykopávky jsou zakázány. Celá základna severní pyramidy Zawyet El Aryan je zhotovena z místního vápence. Její základna je dlouhá 200 metrů, takže je téměř stejně vysoká jako Velká pyramida v Gíze. Z této skály byl vytesán mohutný sestupný strom, vedoucí do podzemní komory.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Přestože všechny kamenné truhly nalezené v pyramidách byly prázdné a všichni faraoni a aristokraté byli pohřbeni v Údolí králů, archeologové stále přisuzují tomuto vnitřnímu prostoru pohřební funkci, kde měl být faraon pohřben.

Podle některých vědců struktura pyramid a jejich vnitřní architektura naznačují, že se jednalo o technické nástroje určené ke shromažďování energie ze země a vesmíru a pravděpodobně k využití této energie k dalším účelům.

Pod pyramidou leží obří stotunové boxy. Vědci nechápou, jak byly vyrobeny
Magazín

Pod pyramidou leží obří stotunové boxy. Vědci nechápou, jak byly vyrobeny

Někteří tvrdí, že stavitelé pyramid používali uvnitř pyramid kapaliny a plyny, což je zajímavé především ve spojistosti s žulovou nádrží na úpatí severní pyramidy Zawyet El Aryan. Jiní tvrdí, že podzemní vodní žíly vytvářely elektrické a zvukové vibrace, které byly konstrukcí pyramidy zesíleny.

Proč a zdali vůbec nebyly z nějakého důvodu tyto pyramidy dokončeny, však musí vědci ještě dořešit.

Zdroje:

www.thearchaeologist.org

en.wikipedia.org

en.wikipedia.org

Tagy Gíza Chufuova pyramida Wikipedie