Někteří náboženští představitelé v Rusku tvrdí, že mumifikované ostatky buddhistického lámy, který zemřel před 89 lety, se procházely po muzeu ve snaze o světový mír. Jedná se o kampaň, senzaci anebo děsivou skutečnost?

Buddhistický lama po téměř 90 letech ožil?

"Mumifikovaný buddhistický mnich po 89 letech ožil a prochází se po muzeu, aby vyzval ke světovému míru". Tak znělo tvrzení vyslané do médií. Na přiloženém videu pak byl ukázán záběr z bezpečnostní kamery, na němž je zachycen "pohybujícího se" kněz. Postava je sice poněkud rozmazaná, ale je jasně vidět, že se na ni někdo pohybuje po sibiřském muzeu, kde jsou uloženy ostatky lamy Daši-Dorža Itigilova.

Náboženští představitelé pak logicky tvrdí, že postava na záznamu je postava mrtvého lámy, která ožila proto, aby poukázala na důležitost snahy o světový mír.

Lama zemřel v roce 1927. Ale nyní chodí!

Lama Itiligov se narodil v roce 1852 a těsně před bolševickou revolucí se významně podílel na duchovním životě carského Ruska. V roce 1913 se zúčastnil oslav stého výročí založení rodu Romanovců a otevřel Dacan Gunzechoinei, první buddhistický chrám v Petrohradě. Po jeho smrti rok poté, co varoval buddhistické mnichy, aby opustili Sovětský svaz, protože budou zahlceni "rudým učením", bylo vyslyšeno jeho přání a byl pohřben v lotosové pozici, ve které zemřel. Jeho ostatky byly po jeho smrti v roce 1927 uloženy ve skleněném sarkofágu umístěném ve druhém patře jeho "paláce" nedaleko Ulan-Ude na Sibiři.

Když byly jeho ostatky v roce 1955 a znovu v roce 1973 zkoumány, mniši s údivem nezaznamenali žádné známky rozkladu. Své poznatky před sovětskými úřady tajili. Ukázalo se, že ostatky jsou téměř bez rozkladu, proto se objevila možnost, že tento lama se oddal procesu sebemumifikace.

Zůstává stále naživu nebo hibernuje ve stavu podobném nirváně?

Jednalo se o běžné ostatky mrtvého muže, ovšem jen do té doby, dokud kamera nezachytila tyto podivné záběry.

Zdroj: Youtube

Protichůdné názory

Lama Damba Ajušejev, současná hlava tradiční buddhistické sanghy, se ohradil proti tvrzení pochybovačů, že na jedné z rozmazaných fotografií je pravděpodobně zachycen strážce, který má na sobě pravděpodobně vojenskou uniformu, nese dvě tašky a má na sobě boty. O sám si je jist poselstvím jiného slavného lamy.

"Na jednom snímku je vidět zrnitá postava v popředí, zatímco na druhém, o den později, je podobná postava v blízkosti pohovky nebo na ní. Vidím na záběru postavu muže jako vy a přesně vím, že v paláci Chambo lamy Itigilova v této době nikdo být nemohl,“ tvrdí svatý muž.

Podivná postava „snad lamy“ byla poprvé spatřena v osm hodin večer, kdy neměl nikdo jiný přístup do lamovy komnaty. Navíc je pohybující se muž znázorněn ještě na dalším snímku, tentokrát u pohovky.

Podle lamy Ajušejeva na videu není žádná postava, ale pouze záblesk z těla. „Ten obraz mě zaskočil, i když někde v hloubi mysli jsem si takovou možnost představoval, ale stejně jsem nebyl připraven to vidět,“ uzavírá Ajušejev, který je přesvědčen o tom, že lama ožil. S tímto tvrzením souvisí i další náboženští představitelé.

Vzkaz „mrtvého“ lamy?

Mluvčí Tradiční buddhistické sanghy Ruska Tubden Baldanov se domnívá, že lama Itigilov chce předat lidstvu nějaké poselství: „Možná je to nějaké znamení? Možná něco říká? Možná, že by mezinárodní organizace měly pracovat na míru?“

V září 2002 bylo Itigilovovo tělo znovu exhumováno za přítomnosti představitelů tradiční buddhistické sanghy Ruska a poté jej mniši, vědci a patologové podrobně prozkoumali.

Bylo zjištěno, že ostatky jsou "ve stavu člověka, který zemřel před 36 hodinami", mimořádně zachovalé a bez známek rozkladu. Svaly a vnitřní tkáň, měkké klouby a kůže zůstaly podle záznamů z pozorování neporušené.

Někteří tvrdili, že lama byl konzervován v soli. Jiní tvrdí, že se nachází ve stavu hibernace, podobném nirváně, a ve skutečnosti je stále naživu.

Možná tak činí ve snaze o světový mír.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

metro.co.uk