Raisa Gorbačovová: Rusové uvěřili zákeřným pomluvám a první dámu nenáviděli

Nataša Slánská | 21. 4. 2020
Raisa Gorbačovová
Raisa Gorbačovová s manželem Michailem
Raisa Gorbačovová s manželem Michailem při návštěvě Německa

V roce 1987 sovětský list Pravda šokoval čtenáře, když na první stránce otiskl fotografii ženy. Ke všemu to nebyla ani kosmonautka, ani padlá válečná hrdinka, ale manželka generálního tajemníka Michaila Gorbačova. Kdekdo se ptal, kde vzala drzost se takto vystavit.

Od dob Stalina, který ženy ve veřejné sféře nesnesl, se manželky vysokých politiků schovávaly doma a nikdo o nich mnoho nevěděl. Byly tu od toho, aby mužům vytvářely zázemí a vařily jim boršč. Raisa Gorbačovová se však s takovou rolí nesmířila.

Svého manžela doprovázela na zahraniční cesty, kde oslňovala jak kultivovaným projevem, tak smyslem pro módu. Její styl oblékání obdivovala i předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová.

Gorbačov se v Sovětském svaze nikdy neodvážil přiznat, že Raisu vnímá jako svou poradkyni. Rusové by se mu vysmáli a nazvali by ho slabochem, který se nechá vláčet ženou. Na západě se ale vědělo, že Gorbačov spoléhá na manželčiny pozorovací schopnosti a důvěřuje jejímu mínění.

Marta Gottwaldová: Prostá a tlustá první dáma udělala ostudu, kam přišla
Magazín

Marta Gottwaldová: Prostá a tlustá první dáma udělala ostudu, kam přišla

"Navštěvovala rodiny chudých dělníků a rolníků," napsal o své ženě vůdce SSSR ve svých pamětech. "Vydávala se do nových i starých čtvrtí, zajímala se o zdravotnické instituce, domácí služby, obecní a zemědělské trhy. Vedla ji k tomu čistá zvědavost i profesionální zájem socioložky."

Rusové aktivity Raisy Gorbačovové nikdy nepochopili. Vyčítali jí, že se obléká do drahých kožešin a nakupuje v Londýně u Cartiera, zatímco prosté ženy v sovětských obchodech kolikrát nesehnaly ani jídlo, natož oblečení. A nenávistné projevy šly ještě dál: rozmohly se fámy, že je Raisa původem Židovka nebo Tatarka a svému muži zajistila kariéru tím, že se vyspala s Brežněvem.

Národ vyjádřil Raise sympatie až ve chvíli, kdy onemocněla leukémií. Nemoc postupovala hodně rychle a lékaři už ani nestihli provést plánovanou operaci. Gorbačov manželku oplakal v roce 1999 a přežil ji už o dvě dekády: příští rok tvůrce perestrojky oslaví devadesáté narozeniny.

Tagy Josif Vissarionovič Stalin Londýn Margaret Thatcherová Michail Sergejevič Gorbačov Raisa Maximovna Gorbačovová Sovětský svaz