Jeho teorie formují moderní vědu a technologie. Jednou z Kurzweilových hlavních teorií je technologická singularita. Jedná se o okamžik, kdy budou stroje chytřejší než lidé, k čemuž by mělo dojít kolem roku 2045. Ostatně možná i proto je Kurzweil sám vynálezcem. Mezi jeho vynálezy patří první plochý skener CCD, první optické rozpoznávání znaků ve všech písmech, první stroj na čtení tisku z řeči pro nevidomé, první syntetizátor textu z řeči a mnohé další.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

2045 – rok singularity

"Informační technologie zdvojnásobují svou kapacitu, cenový výkon a šířku pásma každý rok. A to je velmi hluboká exploze exponenciálního růstu," říká Ray Kurzweil, který v duchu této myšlenky formuluje i své předpovědi. V době, kdy internet teprve vznikal, již vědec předvídal budoucí životní styl, a to velice přesně. Věděl, že nás počítače budou porážet ve vlastních hrách, že Wi-Fi bude takřka všude a technologie jsou běžnou součástí našeho každodenního života. Nyní Kurzweil tvrdí, že už za sedm let budou mít počítače inteligenci na úrovni člověka.

A v roce 2045 umělá inteligence překoná lidskou. Od tohoto momentu se bude jen zdokonalovat. Ale podle Kurzweila se není čeho obávat, protože lidé budou mít prospěch z toho, že překonají naše biologické limity inteligence.

Kurzweilova budoucnost neděsí

Potenciál rozšíření naší inteligence bude pro lidstvo podle futurologa prospěšný. V Kurzweilově budoucnosti bude umělá inteligence tak chytrá, že přijde s nápady, které obyčejní lidé ani nedokážou pochopit. Předpokládá, že tato geniální UI by mohla vyřešit všechny naše problémy - včetně všech lékařských problémů.

Co se (ještě) nesplnilo

Ray Kurzweil bývá označován za "proroka techno-zkázy i techno-spásy". Většina z Kurzweilových předpovědí se ještě nesplnila, i když se podobnou nastíněnou cestou skutečně ubíráme.

Nejbližší předpověď se týká roku 2029: "Rok 2029 je konzistentní datum, které jsem předpověděl pro okamžik, kdy umělá inteligence projde platným Turingovým testem, a dosáhne tak lidské úrovně inteligence."

Během několika desetiletí by se naše cesty do práce mohly stát pouhým nasazením náhlavní soupravy, kdy bychom se přenesli kamkoli a kdykoli. S tím je spojen odliv lidí z měst. Každý bude moci žít, kde bude chtít, lidé se nebudou muset stahovat do velkých měst za prací, což zároveň sníží i příležitost k teroristickým útokům.

Lidská biologie bude postupně nahrazována podstatnějším hardwarem, takže budeme schopni zkopírovat lidské vědomí na elektronické médium. A postupně přestaneme umírat.

Zdroje:

futurism.com

now.northropgrumman.com