Roušky: z kterých látek jsou funkční a které méně, vědci znají odpověď

Rouška by měla být především správně nasazena.

Rouška by měla být především správně nasazena.

Foto: Shutterstock.com

Koronavirová epidemie přinesla do našeho šatníku nový doplněk: roušku zakrývající ústa a nos. Z jakého materiálu by měla být vyrobena, aby nevyhověla jen základním požadavkům vlády na zakrytí tváře, ale opravdu nás ochránila před nákazou? Američtí vědci to otestovali.

Nedostatek hygienických pomůcek na trhu přiměl každé šikovné ruce, aby si nějaké ty roušky ušily samy. Látkové výrobky mají nakonec řadu výhod: dají se vyvařit, a tudíž nosit opakovaně. Mohou nést jakékoli barvy či vzory, které se nám líbí nebo nám ladí s oblečením. Do jaké míry nám však zaručí ochranu před viry?

Vědci z americké národní laboratoře Argonne National Laboratory pod záštitou univerzity v Chicagu otestovali filtrační vlastnosti celé řady různých materiálů, včetně bavlny, hedvábí, flanelu, šifonu a syntetických textilií. Jednotlivé roušky pak postupně připevnili na trubici, kterou proudil vzduch z uměle vytvořené komory plné aerosolů z ovzduší. Tímto způsobem byli schopni zjistit, kolik částic a o jaké velikosti materiály propustí.

Španělská chřipka 1918-1920

Jak končily chřipkové pandemie v minulosti: Průběh i ústup viru byl u podobný

V testu si nakonec nejlépe vedly roušky, které byly vyrobeny ze dvou vrstev rozdílných materiálů: například z bavlny a hedvábí nebo z bavlny a šifonu. "Tyto hybridy dokázaly odfiltrovat více než 80 % částic o velikosti pod 300 mikrometrů a přes 90 % částic, které byly větší než 300 mikrometrů," uvádí se ve studii.

Vědci své závěry dokázali také logicky zdůvodnit. Při filtraci aerosolů z ovzduší totiž nejde jen o to, aby se částice mechanicky zadržely hustým výpletem nití. Svou roli hraje také tzv. elektrostatický filtr, který se vytváří při tření dvou různých textilií o sebe. Mezi vrstvami roušky tak dochází k podobnému efektu, jako když na sebe natáhnete svetr z uměliny a statickou elektřinou se vám "zježí" chlupy na rukou, jako by chtěly přilnout k rukávům. Stejná síla udržuje aerosolové částice uprostřed roušky a nepustí je dále.

Správná kombinace materiálů ovšem k dokonalé ochraně nestačí, pokud rouška není na obličeji upevněna správně. Mezery mezi rouškou a tváří sice zvyšují osobní pohodlí a dá se s nimi lépe dýchat, ale účinnost roušky snižují až o 60 procent.