Dustin na nic nečekal a rychle otevřel fotoaparát na svém mobilu, aby podivný jev zachytil. Čtyři oranžové tečky, z nichž široko daleko vycházelo červené světlo, se vzdalovaly. Pilot zůstal jako opařený. V hlavě se mu objevila řada scénářů, jež vysvětlovaly, čeho byl právě svědkem.

„S kolegou jsme žertovali, že jsme se ocitli uprostřed nějakého vojenského cvičení nebo mimozemské invaze. Lehko nám však z toho nebylo,” přiznává. Po přistání nahrál obrázek a krátké video na sociální sítě. Během několika hodin se obsah stal virálním. 

Rudá záře nad Pacifikem

Uživatelé se červenou záři snažili vysvětlit různě. Objevila se teorie, že šlo o erupci podmořské sopky, výbuch jaderné ponorky nebo počátek apokalypsy. „Možná se letadlo dostalo do jiné dimenze ze sci-fi seriálu Stranger Things,” napsal jeden z komentujících. 

Zdroj: Youtube

Jak dny ubíhaly, nikdo nepřicházel s racionálním vysvětlením. Až americký meteorolog Neil Jacobs navrhl hypotézu, že jas produkovaly čínské a japonské rybářské lodě, vybavené LED světly.

Rybářské lodě

„Komerční plavidla využívají obrovské lampy, kterými lákají kořist,” říká vědec. „Chobotnice reagují na bílou a modrou barvu, makrely vábí červená. Záře z nich je tak silná, že je vidět na obrovskou vzdálenost všemi směry.”

Aby svá slova potvrdil, na stránce online mapy sledující pohyb rybářských člunů Global Fishing Watch vyhledal, jaké skupiny se v zóně, nad níž 16. července 2022 přeletělo Maggardovo letadlo, pohybovaly. Zjistil, že v noci se zde plavilo dohromady sedm lodí. Dvě z nich, YONG FA 5 a GUOJI907, LED světla používají.

„Je to jednoduchá rovnice. Nebyli to žádní návštěvníci z vesmíru ani ze seriálu, ale obrovská plavidla vybavená červenými LED diodami, které byly v době pořízení fotografie na daných souřadnicích. To je docela přesvědčivý důkaz, ne?” směje se Jacobs. 

Zdroje: www.interestingengineering.com, www.observers.france24.com, www.fox8live.com