Tuto ošklivou hnědou figurku muž koupil za pakatel. Po letech zjistil její astronomickou cenu

Tereza Malá | 11. 2. 2023

Lewiské šachy jsou skupinou 93 středověkých šachových figurek, které byly objeveny na ostrově Lewis ve Skotsku na počátku 19. století. Na první pohled jsou velmi ošklivé. Jednu takovou hnědou figurku koupil muž za pakatel a po 50 letech zjistil její astronomickou cenu.

www.abc.net.au, www.bbc.com, www.abc.net.au

Lewiské figurky jsou vyřezány z mroží slonoviny a předpokládá se, že byly vyrobeny v Norsku ve 12. nebo 13. století. Díky jejich stáří jsou považovány za jedny z nejlepších příkladů středověké řezby ze slonoviny a jsou významnými kulturními artefakty středověkého severského světa. Jednotlivé figurky jsou dnes umístěny v muzeích ve Skotsku a Anglii, včetně Britského muzea a Skotského národního muzea.

Sada šachových figurek Lewis obsahuje sedící krále a dámu, střelce, jezdce a stojící strážce a pěšce. Přibližně 82 kusů je nyní uloženo v Britském muzeu a 11 kusů vlastní Skotské národní muzeum. Součástí kolekce je i 14 herních figurek "tablemen" a spona.

Jak se ukázalo, jedna z figurek byla zcela náhodně i soukromým majetkem.

Příliš chytrá umělá inteligence?
Publicistika

Příliš chytrá umělá inteligence?

Šachoví bojovníci postrádali 5 „spolubojovníků“

Jednu z těchto šachových figurek koupil v roce 1964 ve Skotsku starožitník za 5 liber. V jeho nákupní knize bylo zapsáno, že koupil 'starožitný šachový šach z mrožího klu'. Muž ani přesně nevěděl, co kupuje. Hnědá nenápadná, spíše ošklivá figurka, se po generace předávala v rodině a nikdo ji nevěnoval pozornost. Ale vyhodit ji nechtěli, jedna ze starších tet dokonce říkala, že cítila, že má figurka magické schopnosti. Po několika desetiletích ji pak našli v zásuvce další rodinní potomci. Byli ohromeni, když zjistili, že se ve skutečnosti jedná o starověký poklad, legendární relikvii v hodnotě vyšší než milion liber. Rodina si přála zůstat v anonymitě.

Na video o Lewisových figurkách se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Po padesáti letech se ukázalo, že nevýrazná figurka je jednou z pohřešovaných Lewisových šachů. Tyto šachy jsou sbírkou artefaktů v podobě šachových bojovníků, o nichž se předpokládá, že jsou staré více než 900 let! Ve 12. století byly figurky vyřezány z mroží slonoviny.

Ač je většina figurek nyní umístěna v muzeu, pět z nich nikdy nebylo nalezeno. Tedy nyní už jen čtyři. Tato objevená figurka, tzv. dozorce, je muž s přilbou, štítem a mečem a ekvivalent věže na moderní šachovnici. Od objevení pokladu v roce 1831 chybí ze čtyř spojených šachových sad jeden jezdec a čtyři strážci.

Turek, šachový automat 18. století. Ohromil Marii Terezii a porazil Napoleona
Magazín

Turek, šachový automat 18. století. Ohromil Marii Terezii a porazil Napoleona

Privilegovaná aukční síň

Poté, co byla postavička identifikována, putovala do dražby, kde byla v aukční síni Sotheby's nakonec vydražena za více než milion liber. Alexander Kader z aukční síně dostal figurku před aukcí k posouzení a zůstal zcela ohromen. „Většinou nás zavolají k pultu a my netušíme, co uvidíme. Nejčastěji to nemá velkou cenu. Říkám: Proboha, to je jedna z Lewisových šachových figurek. Někde tam jsou ještě čtyři. Může trvat dalších 150 let, než se objeví další."

Dle Kadera byla figurka trochu potlučená a chybí ji levé oko. Podle jeho slov však takový ten povětrnostními vlivy ošlehaný, unavený bojovník dodává figurce ještě více na půvabu.

Figurky, z nichž tato věž je vysoká pouze 8,8 cm, se proslavily složitými vzory, které zahrnují vyobrazení rytířů, biskupů, králů, královen a dalších středověkých postav, a jsou považovány za jednu z nejvýznamnějších sbírek středověkých šachových figur na světě a zároveň za symbol evropské civilizace. Navíc pronikly i do populární kultury, kde se staly inspirací například i pro část zápletky ve filmu Harry Potter a kámen mudrců.

Tagy Anglie aukční síň Britské muzeum Harry Potter a Kámen mudrců Norsko Skotsko Sotheby's šachy