www.abc.net.au, www.bbc.com, www.abc.net.au

Lewiské figurky jsou vyřezány z mroží slonoviny a předpokládá se, že byly vyrobeny v Norsku ve 12. nebo 13. století. Díky jejich stáří jsou považovány za jedny z nejlepších příkladů středověké řezby ze slonoviny a jsou významnými kulturními artefakty středověkého severského světa. Jednotlivé figurky jsou dnes umístěny v muzeích ve Skotsku a Anglii, včetně Britského muzea a Skotského národního muzea.

Sada šachových figurek Lewis obsahuje sedící krále a dámu, střelce, jezdce a stojící strážce a pěšce. Přibližně 82 kusů je nyní uloženo v Britském muzeu a 11 kusů vlastní Skotské národní muzeum. Součástí kolekce je i 14 herních figurek "tablemen" a spona.

Jak se ukázalo, jedna z figurek byla zcela náhodně i soukromým majetkem.

Šachoví bojovníci postrádali 5 „spolubojovníků“

Jednu z těchto šachových figurek koupil v roce 1964 ve Skotsku starožitník za 5 liber. V jeho nákupní knize bylo zapsáno, že koupil 'starožitný šachový šach z mrožího klu'. Muž ani přesně nevěděl, co kupuje. Hnědá nenápadná, spíše ošklivá figurka, se po generace předávala v rodině a nikdo ji nevěnoval pozornost. Ale vyhodit ji nechtěli, jedna ze starších tet dokonce říkala, že cítila, že má figurka magické schopnosti. Po několika desetiletích ji pak našli v zásuvce další rodinní potomci. Byli ohromeni, když zjistili, že se ve skutečnosti jedná o starověký poklad, legendární relikvii v hodnotě vyšší než milion liber. Rodina si přála zůstat v anonymitě.

Na video o Lewisových figurkách se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Po padesáti letech se ukázalo, že nevýrazná figurka je jednou z pohřešovaných Lewisových šachů. Tyto šachy jsou sbírkou artefaktů v podobě šachových bojovníků, o nichž se předpokládá, že jsou staré více než 900 let! Ve 12. století byly figurky vyřezány z mroží slonoviny.

Ač je většina figurek nyní umístěna v muzeu, pět z nich nikdy nebylo nalezeno. Tedy nyní už jen čtyři. Tato objevená figurka, tzv. dozorce, je muž s přilbou, štítem a mečem a ekvivalent věže na moderní šachovnici. Od objevení pokladu v roce 1831 chybí ze čtyř spojených šachových sad jeden jezdec a čtyři strážci.

Privilegovaná aukční síň

Poté, co byla postavička identifikována, putovala do dražby, kde byla v aukční síni Sotheby's nakonec vydražena za více než milion liber. Alexander Kader z aukční síně dostal figurku před aukcí k posouzení a zůstal zcela ohromen. „Většinou nás zavolají k pultu a my netušíme, co uvidíme. Nejčastěji to nemá velkou cenu. Říkám: Proboha, to je jedna z Lewisových šachových figurek. Někde tam jsou ještě čtyři. Může trvat dalších 150 let, než se objeví další."

Dle Kadera byla figurka trochu potlučená a chybí ji levé oko. Podle jeho slov však takový ten povětrnostními vlivy ošlehaný, unavený bojovník dodává figurce ještě více na půvabu.

Figurky, z nichž tato věž je vysoká pouze 8,8 cm, se proslavily složitými vzory, které zahrnují vyobrazení rytířů, biskupů, králů, královen a dalších středověkých postav, a jsou považovány za jednu z nejvýznamnějších sbírek středověkých šachových figur na světě a zároveň za symbol evropské civilizace. Navíc pronikly i do populární kultury, kde se staly inspirací například i pro část zápletky ve filmu Harry Potter a kámen mudrců.