Vědci našli ve 2000 let starém hrobě záhadnou tekutinu. Nic takového neviděli

Tekutina byla v nádobě ve tvaru labutě.

Tekutina byla v nádobě ve tvaru labutě.

Foto: Profimedia.cz

Na první pohled vypadala hrobka muže, nalezená ve městě Sanmenxia, v provincii Henan, zcela obyčejně. Byla v ní bronzová přilba, mísa, železné a nefritové meče a také nádoba ve tvaru labutě. Když ji vědci otevřeli, zjistili, že je plná neznámé tekutiny.

Archeologický výzkum potvrdil, že hrobka pochází z období mezi vládou dynastie Qin a Chan, tedy kolem roku 200 před naším letopočtem. V této době se Sanmenxia nacházela uprostřed mezi dvěma imperiálními hlavními městy Xi'an a Luoyang a byla důležitým dopravním uzlem a správním centrem.

Období vlády dynastie Chan je v historii považováno za zlatý věk, kdy se poprvé formovala čínská civilizace a země byla po dlouhém období válek konečně sjednocena. Hrob měl patřit nízce postavenému úředníkovi s titulem, který měl povinnost bojovat.

Hrobka ve městě Sanmenxia

Jeho rodina však byla pravděpodobně zámožná. Kulatý zásobník, jehož hrdlo zobrazuje labutí krk a hlavu, zhotovil podle odborníků mistr svého řemesla. „Jedná se o jedinou bronzovou nádobu svého druhu," vysvětluje Zhu Xiaodong z Institutu kulturních památek a archeologie v Sanmenxii. „Zvíře je velmi realistické." To, že se jedná o labuť, potvrdili veterináři na základě délky zobáku.

„Zdá se, že řemeslník tyto ptáky znal a studoval je. Zajímavostí ale je, že do Sanmenxie ze Sibiře migrují teprve od 80. let 20. století," říká Zhu. Tento fakt může výzkumníkům pomoci lépe porozumět klimatu regionu a jeho prostředí v dávných dobách.

Nálezy z pozdní doby bronzové

Orientační běžec si mapoval trasu pro závod a našel obří poklad z doby bronzové

Nejzáhadnější ale byla tekutina, kterou nádoba obsahovala. Zpočátku byla považována za rýžové nebo čirokové víno, o nichž je známo, že se používala při pohřebních obřadech. Tuto spekulaci však musí potvrdit analýzy vzorků, jež odebrali chemici z Pekingu. Zatím své výsledky nezveřejnili.

Elixír života

Mohlo by se však jednat o tzv. elixír života, jenž byl nalezen v bronzové nádobě v 2000 let staré hrobce v Luoyang ve střední Číně. Laboratorní testy ukázaly, že se jednalo o směs dusičnanu draselného a alunitu, minerálu síranu hlinitého a draselného. Tyto dvě ingredience byly podle starých taoistických textů používány k vytvoření kouzelného nápoje nesmrtelnosti.

Terakotová armáda

Terakotovou armádu střežily strašlivé smrtící pasti. Co se stalo vykradačům?

Řada čínských císařů, včetně Qin Shi Huanga, který byl pohřben s velkou terakotovou armádou, paradoxně po vypití těchto elixírů zemřela. Obsahovaly totiž jedovaté olovo, rtuť a další chemické přísady.

Zdroj:

www.thehistoryblog.com, www.ancient-origins.net, www.dailymail.co.uk