Farmář kopl do země a uviděl 4500 let starou tvář. Tajemný artefakt řeší vědci

Jarouš M Komořanský | 22. 5. 2022

O objevech v kontroverzním pásmu Gazy se mnohdy nedozvíme, protože moderní projekty dostávají přednost před odhalováním historie. Navíc by vzácná naleziště mohla některé projekty pozdržet anebo dokonce zastavit. Jsou zde ale takové nálezy, které přehlédnout nelze. Naposledy například farmář objevil v Gaze tvář sochy staré 4500 let. Paradoxně se jedná o bohyni lásky a války.

K převratnému objevu nesmírně vzácné sošky datovené do roku 2500 př. n. l. došlo zcela náhodou, když palestinský zemědělec obdělával svou půdu ve městě Chán Júnis v pásmu Gazy. Objevil přitom hlavu starověké sochy, jež byla následně palestinskými archeologickými úřady identifikována jako kanaánskou socha. Protože měla hlava hadí korunu a tvář bohyně lásky a bojovnice, kterou uctívaly četné starověké semitské kultury, jedná se zřejmě o kanaánskou bohyni Anat.

Na dokument se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Láska a válka?

I když se vám možná zdá, že láska a válka nejsou dohromady, není to pravda. Bohyně je sice také považována za předchůdkyni řecké bohyně Athény jako božské bojovnice, ale podle kanaánské mytologie je bohyní lásky, krásy a války. Je známá rovněž pod jmény Anat, Anatu, Antit a Anath a uctívali ji v různých inkarnacích Egypťané, Syřani, Kyperci i Mezopotámci.

Papyrový záznam z dnešního egyptského Asuánu zmiňuje bohyni jménem Anat-Jahu, kterou dokonce znali i Židé. Byla uctívána v chrámu zasvěceném Jahvemu, coby jeho žena, postaveném židovskými uprchlíky z babylonského dobytí Judska.

Nalezená socha je vytesána do válence a měří 22 cm. Byla však nalezena bez těla. Je zakončena hadí korunou, která představuje sílu a nepřemožitelnost.

Vzhledem k tomu, že je socha zcela jedinečná a představuje skutečnou raritu, je i pro odborníky obtížné ověřit její původ nebo stáří. I přesto však byl nález označen coby bohyně Anat, což někteří vidí jako politickou hru.

V kontroverzní oblasti plné nepokojů se není proč divit tendenci izraelských i palestinských archeologů získat z archeologických nálezů politický kapitál. Zatím ale zůstáváme u stanoviska, že socha je pravá, přestože někteří se domnívají, že se jedná o podvrh aneb nebyla nalezena v Gáze, ale odněkud přivezena.

Je Paní z Elche s helmou potomkem jiné civilizace?  Vědci řeší velkou záhadu
Magazín

Je Paní z Elche s helmou potomkem jiné civilizace? Vědci řeší velkou záhadu

Uvidíme. Jedná se o nový nález, který bude jistě podroben dalším zkoumáním.

Zdroje:

www.arabnews.com, www.jpost.com, www.republicworld.com

Tagy Gaza Chán Júnis láska socha válka