A tak se záhada, nad kterou si vědci dlouho lámali hlavu, nakonec úspěšně vyřešila.

Egyptská soška Neb-Senu se bez příčiny pohybuje

Soška Neb-Senu byla uložena do vitríny na jednu ze skleněných polic a následně byla zapečetěna. I přesto se ukázalo, že si poměrně dlouho žila takříkajíc svým vlastním životem. Uměla se totiž pohybovat a nikdo netušil, jak je to možné.

Mnoho kurátorů pracujících pro britské muzeum se snažilo tuto záhadu rozluštit. Nikomu se to však nezadařilo a záhada pohybující se sošky tu byla dál. 

Nechyběly ani nejrůznější konspirační teorie, které její staroegyptský původ ještě více zahalily tajemstvím. Spekulovalo se, že pohyb do ní vnesl jeden z egyptských bohů. Právě ten ji měl údajně proklít, a tak se soška za trest musela neustále pohybovat. 

Další teorie tvrdila, že pohyb sošky udává duch jejího majitele. Ten se měl do Neb-Senu převtělit a ukázat svůj neklid v zapečetěné vitríně. Vůle sošky se navíc zdála dosti neoblomná. Pohybovala se neustále dál. 

Asi nejvíce uvěřitelným se pak stalo vysvětlení, že za jejími pohyby stojí jakési magnetické pole, které se v sošce nachází. Nic z toho však nakonec nebyla pravda. Přesto se vědcům nakonec podařilo tuto hádanku rozluštit.

Není to podvod. Vědci konečně našli vysvětlení

Komu vděčíme za to, že tato záhada už záhadou není? Stevu Goslingovi, britskému inženýrovi, kterému pohybující se soška, stejně jako mnoha před ním, nedávala spát. A tak se rozhodl, že konečně najde opodstatnění jejího pohybu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat a nic tajemného v něm ani nebylo. Nejednalo se o žádný podvod ani prokletí egyptského boha. Sošku Neb-Senu totiž rozpohybovaly obyčejné vibrace. Ty byly způsobené otřesy aut a lidí jedoucí či jdoucích kolem. 

A tak se 3800 let starý artefakt začal otáčet a ve svém pohybu nebyl k zastavení. "Soška se otáčela v důsledku vibrací, které pronikaly do vitríny," řekl ve Steve Gosling a dodal: "Nainstalovali jsme dovnitř vitríny akcelerometr a zjistili, že příčinou jsou vibrace ze silniční dopravy i z chůze uvnitř muzea."

Poté, co se videozáznam této "záhady" dostal na veřejnost, se rychlostí blesku stal virální senzací. Přínosem to bylo také Manchesterskému muzeu. Tam totiž proudily davy lidí. Každý chtěl vidět tuto záhadu na vlastní oči. 

Zdroje:

english.alarabiya.net

www.reuters.com

www.independent.co.uk