Tipnete, k čemu sloužila tato 2 000 let stará bronzová soška s velkým výklopným falusem?

Lenka Bělská | 10. 3. 2023

Když Joanne Shepheard objevila na strništi v Haconby v Lincolnshire středověký cent, zaradovala se. Vášnivou detektoristkou je sice již několik let, vždy ale našla pouze kovové odpadky. „Skvělá práce,” povzbudil ji její manžel Paul. „Zkusme projít tuto oblast ještě jednou." Intuice ho nezklamala.

Zanedlouho jeho přístroj XP Deus II zapípal. Páru se objevili jiskřičky v očích. Paul popadl lopatu a opatrně odhrnoval mokrou zeminu. Každou hromádku pak ještě prosil mezi prsty. Když se dostal do hloubky 25 centimetrů, v hlíně se objevil kovový předmět. 

Hledači pokladů objevili na poli děsivou hlavu: Prodala se za 7 000 000 Kč
Magazín

Hledači pokladů objevili na poli děsivou hlavu: Prodala se za 7 000 000 Kč

„Nejdřív jsem si myslel, že je to závlačka, běžně používaná k uchycení kol na farmářských vozících,” přiznal se. „Pak jsem si ale všiml, že to má obličej. Když jsem nález důkladně očistil, ukázalo se, že je to postava s velkým výklopným falusem.”

Soška s falusem

Soška má 5,5 cm na výšku a 1,2 cm na šířku. Zezadu na hlavě má očko. Falus je přichycený na pantu, takže se jím dá hýbat nahoru a dolů. „V životě jsem nic takového neviděl. Je to naprostý unikát,” říká mincovní poradce Nigel Mills.

Artefakt podle odhadů pochází z keltského období z 1. století našeho letopočtu. Jedná se o zobrazení boha plodnosti, jenž byl pravděpodobně inspirovaný římským bohem Merkurem. „Mužská postava měla přinášet štěstí a odhánět zlé duchy,” vysvětluje odborník.

Manželé našli mezi trámy domu starý kufr. Obsah jim vyrazil dech. Jejich problémy rázem zmizely
Magazín

Manželé našli mezi trámy domu starý kufr. Obsah jim vyrazil dech. Jejich problémy rázem zmizely

Předmět se buď nosil jako přívěsek kolem krku nebo byl přivázaný k opasku. „Sloužil jako zamykací mechanismus,” tvrdí Mills. „Soška se protáhla okem. Pak se její spodní část zvedla pod úhlem devadesáti stupňů. V tomto případě nemohla vyklouznout ven.”

Světový unikát

Manželé Shepheardovi měli štěstí. Vyvolávací cena nálezu je 31 tisíc korun. „Doufáme, že o něj bude zájem. Rád bych zaplatil manželce a její mamince dovolenou,” směje se Paul, který se hledání pokladů věnuje 25 let.

„Na tomto koníčku miluji pocit překvapení. Nikdy nevíte, co najdete. Také vás to nutí vzdělávat se v historii,” přiznává 69letý úředník z Cambridgeshire. 

Zdroje: www.noonans.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.eu.usatoday.com

Tagy Lincolnshire Nigel Mills