Zanedlouho jeho přístroj XP Deus II zapípal. Páru se objevili jiskřičky v očích. Paul popadl lopatu a opatrně odhrnoval mokrou zeminu. Každou hromádku pak ještě prosil mezi prsty. Když se dostal do hloubky 25 centimetrů, v hlíně se objevil kovový předmět. 

„Nejdřív jsem si myslel, že je to závlačka, běžně používaná k uchycení kol na farmářských vozících,” přiznal se. „Pak jsem si ale všiml, že to má obličej. Když jsem nález důkladně očistil, ukázalo se, že je to postava s velkým výklopným falusem.”

Soška s falusem

Soška má 5,5 cm na výšku a 1,2 cm na šířku. Zezadu na hlavě má očko. Falus je přichycený na pantu, takže se jím dá hýbat nahoru a dolů. „V životě jsem nic takového neviděl. Je to naprostý unikát,” říká mincovní poradce Nigel Mills.

Artefakt podle odhadů pochází z keltského období z 1. století našeho letopočtu. Jedná se o zobrazení boha plodnosti, jenž byl pravděpodobně inspirovaný římským bohem Merkurem. „Mužská postava měla přinášet štěstí a odhánět zlé duchy,” vysvětluje odborník.

Předmět se buď nosil jako přívěsek kolem krku nebo byl přivázaný k opasku. „Sloužil jako zamykací mechanismus,” tvrdí Mills. „Soška se protáhla okem. Pak se její spodní část zvedla pod úhlem devadesáti stupňů. V tomto případě nemohla vyklouznout ven.”

Světový unikát

Manželé Shepheardovi měli štěstí. Vyvolávací cena nálezu je 31 tisíc korun. „Doufáme, že o něj bude zájem. Rád bych zaplatil manželce a její mamince dovolenou,” směje se Paul, který se hledání pokladů věnuje 25 let.

„Na tomto koníčku miluji pocit překvapení. Nikdy nevíte, co najdete. Také vás to nutí vzdělávat se v historii,” přiznává 69letý úředník z Cambridgeshire. 

Zdroje: www.noonans.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.eu.usatoday.com